Najavila je da je naša zemlja stvorila uslove da do kraja ove godine u pravni sistem prenese evropsku Direktivu o ambalažnom otpadu, što će, kako ocjenjuju, biti važan korak ka uspostavljanju održivog sistema upravljanja otpadom.
„Upravljanje otpadnom ambalažom je složena akivnost, koja u budućnosti donosi određene ekonomske benefite, prije svega kreiranje zelenih radnih mjesta, ali i zadovoljenje principa cirkularne ekonomije, koja počiva na ideji ponovne upotrebe ambalaže”, rekla je Vojinović na radnom doručku na temu ,,Brendirani otpad – Globalni izazov za održivi razvoj i društveno odgovorno poslovanje”.
Ona je pozvala sve subjekte da se priključe aktivnostima Ministarstva, kako bi zajednički izradili kvalitetan sistem za upravljanje otpadom.
Radni doručak organizovali su Ekološki pokret Ozon i kompanija Coca-Cola HBC Srbija i Crna Gora, uz podršku Ministarstva održivog razvoja i turizma.
Osim kompanija, važan subjekat u ovom lancu je i Agencija za zaštitu prirode i životne sredine.
Direktor Agencije Nikola Medenica kaže da su u agenciji kadrovski spremni za sprovođenje svih zakonskih rješenja iz oblasti upravljanja otpadom, kao i da su otvoreni za intenzivnu komunikaciju sa svim subjektima društva.
„Pored saradnje, u pravcu iznalaženja rješenja za upravljanje otpadom potrebno jačati i javnu svijest i posvećenost, te posebno edukaciju djece i mladih“, ocijenio je Medenica.
Na edukaciji je radila intenzivno i RECAN fondacija za sakupljanje i reciklažu limenki, kroz sprovođenje međunarodne kampanje “Svaka limenka se računa” i u Crnoj Gori.