Abiznis

Moraju da podmire i troškove poslovanja

Generalni sekretar Udruženja banaka mr Bratislav Pejaković kaže da razlika od skoro deset puta između prosječne efektivne kamate na kredite od 6,9 odsto i štednje 0,72 odsto nije profit banke, jer se iz nje izmiruju troškovi poslovanja.
Moraju da podmire i troškove poslovanja
PobjedaIzvor

Pobjeda je prije dva dana objavila stavove aktuelnog i bivšeg predsjednika skupštinskog odbora za ekonomiju dr Predraga Sekulića i Aleksandra Damjanovića, kao i bankarskog ombudsmana dr Halila Kalača da je neprihvatljiva tolika razlika i da nema nijedne grane u biznisu u kojoj je tolika marža, odnosno raskorak između imputa i autputa, kao u bankama.

Dobit

Pejaković tvrdi da mnoge stvari u oblasti kamata zamagljuju pravu sliku, među kojima je i da razlika između između 0,72 i 6,9 odsto čini dobit banke.

- Ova razlika i kada se naplati, nije dobit banke, već se iz nje pokrivaju operativni troškovi poslovanja, plate, regulatorni troškovi, porezi.

U formiranju kamatne stope mora se ukalkulisati rizik plasmana, gdje imamo i NPL-ove koji umanjuju dobit, jer sadrže i kamatu i glavnicu koju ne možete naplatiti. Što preostane je neto dobit - kaže on i dodaje da ima godišnjih kamata na štednju od 2,3 odsto i klijenata kojima se daju krediti po četiri odsto.

- Sliku u prikazu niske prosječne kamate na štednju zamagljuje ogroman udio depozita po viđenju, koji skoro ne nose prinos.

Od ukupnih depozita stanovništva od 1,7 milijardi eura, 55 odsto su po viđenju, a kod pravnih lica i više. Banke i po procedurama evaluacije prepoznaju i određuju kamatne stope, pa dužnici sa lošom reputacijom opterećuju i uvećavaju prosjek kamata – kaže Pejaković.

Opširnije u Pobjedi

Portal Analitika