Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja Pobjedi je objaš- njeno da Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima djece obavezuje države da djecu do tri godine ne smještaju u ustanove – mališani moraju da odrastaju u porodicama.
Propisi
Svetlana Sovilj iz Ministarstva rada ispričala je Pobjedi da je primjeni ovog standarda prethodio višegodišnji rad nadležnih. Podaci, na primjer iz 2010. godine, govorili su da u Dječijem domu ,,Mladost“ u Bijeloj boravi čak 28 djece do tri godine.
- Shvatili smo potrebu da to treba da se promijeni. Da ta djeca treba da budu u porodicama. Krenuli smo u intenzivan rad kroz izradu individualnih planova za svako dijete i kruna svega je što je u zakon uvrštena odredba da se mališani ovog uzrasta ne smještaju u institucije – rekla je ona.
Podsjeća na jedno istraživanje UNICEF-a koje je pokazalo da razvoj djetetovog mozga koje boravi tri mjeseca u instituciji, zaostaje mjesec dana u odnosu na mališane koji odrastaju u porodici.
Stranci zainteresovani za djecu sa invaliditetom
Crnogorski usvojitelji, prema riječima Svetlane Sovilj, nijesu zainteresovani za stariju djecu, kao ni za mališane koji imaju smetnje u razvoju.
Stranci, prema njenim riječima, međutim, interesuju se i za usvajanje djece sa invaliditetom. Naša sagovornica objašnjava da strani državljani dijete iz Crne Gore mogu usvojiti kada za njega ne postoji interesovanje u našoj državi i regionu. - Ranije smo imali usvojenja, najčešće, u Švedskoj. Parovi prihvataju djecu sa invaliditetom. Na svakih šest mjeseci dobijamo povratnu informaciju šta se dešava sa tom djecom. Imamo garancije da im je dobro, njihova država to prati. Isključuje se mogućnost zloupotreba, jer se svako usvojenje vodi na nivou ambasada – istakla je ona.
Opširnije u Pobjedi