Politika

Stamatović smatra da je Deklaracija plagijat već viđenog

Istoričar Aleksandar Stamatović govoreći o Deklaraciji o pomirenju četnika i partizana između glavnih konstituenata Demokratskog fronta, kaže da to nije nova inicijativa i da predstavlja jedan šturi tekstualni sadržaj osnovnog iskaza želja.
Stamatović smatra da je Deklaracija plagijat već viđenog
Dnevne novineIzvor

Stamatović, koji je i predsjednik Otadžbinske stranke, u razgovoru za Dnevne novine kaže da će teško doći do ostvarenja principa Deklaracije jer će uvijek jedna strana nastojati da neutrališe drugu.

“Radi se o plagiranju već viđenih inicijativa. Podsjetiću, slične inicijative bile su podignute na veći nivo. Još u prvoj polovini 90-ih godina Narodna stranka je inicirala nešto slično u Skupštini Crne Gore, a potom u prvoj polovini 2000-ih i sada već politički pokojna Srpska narodna stranka. Te inicijative nijesu prihvaćene. Sa druge strane bila je i inicijativa o formalnom proglašenju odlukla Podgoričke skupštine kao ništavnih, što je bilo kucanje na otvorena vrata, jer su one majskim referendumom 2006. godine poništene u političko državnom praktikumu”, kaže Stamatović.

On ističe da javnost nije upoznata ko je pisao tekst Deklaracije i da u DF ne vidi ljude koji imaju stručni kapacitet za pisanje ove deklaracije.

“Nije mi poznato ni da li su za njeno pisanje konsultovali neke ljude od struke? Deklaracija predstavlja jedan šturi tekstualni sadržaj osnovnog iskaza želja. Autori Deklaracije su po meni trebali da budu mnogo određeniji. Ako se radi o pomirenju, onda svi treba da budu jednaki i imaju jednak tretman. U Crnoj Gori ima na stotine naziva ulica, ustanova i škola po pripadnicima partizansko-komunističkog pokreta, isto toliko je i spomenika sa tom konotacijom. Potpisnici Deklaracije su trebali da se izjasne da li su za isti omjer i za pripadnike četničkog pokreta ili pokreta Krsta Popovića? Da li su za to da se promijene školski programi i udžbenici iz istorije i sl.?” ističe on.

Stamatović kaže da je sadašnja vlast nesumnjivo vlast kontinuiteta sa režimom uspostavljenim 1945. godine.

“Tog diskontinuiteta nije bilo ni 1989. niti poslije bilo kojih izbora. Pored DPSa, tu vlast i njene ideološke postavke baštini još niz stranaka u vlasti ili opoziciji. Sve i da DPS ode sa vlasti, i kada ode, nesumnjivo će biti stranaka koje će činiti novu vlast, koje će baštiniti koncept vlasti ustanovljene 1945. godine. Uvijek će jedna strana nastojati da neutrališe drugu”, ističe ovaj istoričar.

I pored primjedbi koje ima, Stamatović će podržati deklaraciju.

Portal Analitika