Politika

Pokušaj revizije II svjetskog rata

Svrha „Deklaracije o pomirenju u Crnoj Gori“, koju su u subotu potpisali čelnici političke grupacije Demokratski front, pokušaj je revizije istorije Drugog svjetskog rata, ocijenili su u izjavi za Pobjedu politički analitičari.
Pokušaj revizije II svjetskog rata
PobjedaIzvor

Predsjednik Matice crnogorske Dragan Radulović kaže da je svrha platforme DF-a da se izjednače fašisti sa antifašistima i patriote sa saradnicima okupatora. Radulović podsjeća da je ideju sličnu Demokratskom frontu početkom devedesetih imao Franjo Tuđman sa tzv. „Svehrvatskim grobom“ u koji je bilo zamišljeno da se izmiješaju kosti ustaša, partizana, kosti ubijenih u Blajburgu i srpski stradalnici iz ustaških jama. - Sve to da se napravi na prostoru logora Jasenovac. Da se tako žrtve još jednom ubiju i ponize, a da se zločinci operu od krvi i rehabilituju. Užas i kretenizam na kvadrat! Slično je i sa ovom deklaracijom o pomirenju, jer je njena posljednja svrha pokušaj revizije Drugog svjetskog rata, izjednačavanje fašista i antifašista, patriota i saradnika okupatora - naglasio je Radulović.

Podjele

 I analitičar Ranko Đonović smatra da ,,deklaracija koja navodno treba da pomiri pravoslavnu Crnu Goru zapravo može postići suprotan cilj - nove vjerske podjele, manje- više viđene u prethodnim ratovima na ovim prostorima“. On smatra da to što je ova deklaracija potpisana na Savindan nije slučajnost. - Pored glavnog prepoznatljivog velikosrpskog cilja ona ima za cilj da, koliko-toliko, skrene pažnju sa suđenja vijeka u vezi terorističkog napada u kojem su autori ove deklaracije, svakim danom je sve jasnije, imali zapažene uloge - kaže Đonović. Sa Đonovićem je saglasan predsjednik Matice crnogorske, koji ocjenjuje da su deklaracije u politici uvijek izraz nemoći jer, kako je rekao, onaj ko ima moć da neku ideju ostvari i sprovede, ne piše deklaracije, nego radi. - U ovom slučaju i sam pojam pomirenja više je nego upitan. Jer kakvo mi, današnji građani Crne Gore, imamo pravo da se izjašnjavamo u ime naših predaka. Oni su svoje političke izbore davno načinili i shodno njima postupali, snosili odgovarajuće posljedice, ratovali, gubili i pobjeđivali. Mi današnji, možemo da poštujemo njihovu žrtvu, ali samo pod pretpostavkom da je ona svojim značenjem utkana u vrijednosti savremenog svijeta - kazao je Radulović. U suprotnom, ističe on, sve postaje sumnjivo i problematično, odnosno pretvara se u političku nekrofiliju. Odbojnost Radulović kaže da ne zna kakva će reakcija građana Crne Gore biti na ovu inicijativu, ali kaže da sam reaguje sa gađenjem i odbojnošću.

- A što se tiče „kosovskog zaveta“, tu je kategoriju danas presmiješno uvoditi u političko mišljenje, to ne želim ni da komentarišem - kaže Radulović. Dodaje da je sporna činjenica da se u Deklaraciji pominje mirenje samo dva pravoslavna naroda, dok o ostalima nema riječi. - I drugi narodi Crne Gore imaju u svojoj prošlosti dovoljno gadova i krvoloka, treba i njih obuhvatiti Deklaracijom. Međutim, ono što zabrinjava jeste izostanak antifašističkih reakcija među predstavnicima drugih naroda u Crnoj Gori, oni se ponašaju kao da ih se cijela stvar nimalo ne dotiče. Ako i oni nemaju koga za rehabilitaciju, pa čekaju pravi trenutak. Meni je neprihvatljivo svako identifikovanje građana pomoću vjere, jer sam ateista, republikanac, ljevičar. Dakle manjina, po više osnova - kazao je Radulović. On smatra da su lideri DF-a „zabavljeni novim jadima“. - Ovo suđenje ne ide kako su očekivali, što stvara izvjesnu političku konfuziju. Najzad, i ova deklaracija, koja je napisana krajnje nemušto, svjedoči o tome da su panika i jeftina politička propaganda zavladale u potpunosti njihovim pogledom na svijet. A uz sve to, ne mogu da se opredijele ko im je bitniji: Vučić ili Amfilohije. Jer sva je prilika, Rusi su od njih odavno digli ruke - zaključio je Radulović.

Strategija

Politički analitičar Ranko Đonović kaže da ,,Deklaracija o pomirenju u Crnoj Gori“, koju je ponudio DF, nije ništa drugo do u kontinuitetu njihova strategija, u nešto promijenjenoj taktici. - Kada državno i nacionalno biće Crne Gore nijesu uspjeli da slome prevratom 1989, niti referendumom 2006, niti terorističkim i uličnim demonstracijama 2015. i 2016, ka tom cilju krenuli su drugom taktikom. Ponuđena deklaracija, koja navodno treba da pomiri pravoslavnu Crnu Goru, zapravo može postići suprotan cilj - nove vjerske podjele, manje-više viđene u prethodnim ratovima na ovim prostorima. Time su za njih stvoreni preduslovi za velikosrpski državni projekat, što i jeste njihov cilj - navodi Đonović.

Portal Analitika