Sci/Tech

BIO-ICT Centar izvrsnosti dobio podršku u vrijednosti od 358.000 eura

Podrška prvom Centru izvrsnosti u Crnoj Gori – BIO-ICT Centru, u ukupnoj vrijednosti od 358.000 eura, biće obezbijeđena kroz Strateški programski okvir za inkluzivni i održivi industrijski razvoj, kojim će se u narednom petogodišnjem periodu u Crnoj Gori realizovati aktivnosti predviđene Strateškim okvirom.  Potpisivanjem ovog dokumenta između Crne Gore i Organizacije za industrijski razvoj Ujedinjenih nacija planirane su razvojne aktivnosti u sferi nauke i istraživanja. Cilj podrške BIO-ICT Centru je nastavak aktivnosti koje su se sprovodile u prethodne četiri godine na Univerzitetu Crne Gore sa fokusom na jačanje komercijalizacije istraživanja, nacionalnih kapaciteta u sferi transfera znanja i tehnologija i komercijalizacije inovativnih rješenja.
BIO-ICT Centar izvrsnosti dobio podršku u vrijednosti od 358.000 eura
Portal AnalitikaIzvor

Kako je saopšteno iz ovog centra, očekuje se da projekat doprinese jačanju ljudskih resursa i tehničkih kapaciteta, unaprijeđenju transfera tehnologija između naučno-istraživačkih institucija i sektora privrede (industrije), ali i komercijalizaciji inovativnih tehnoloških rješenja razvijenih od strane sektora nauke i istraživanja. U skladu sa razvojnim prioritetima Crne Gore u oblasti nauke i do sada ostvarenim rezultatima u radu prvog Centra izvrsnosti u Crnoj Gori, projektne aktivnosti će kao i do sada biti usmjerene na razvoj sektora poljoprivrede, ekologije, zdravlja i informaciono-komunikacionih tehnologija.

''U svom dosadašnjem radu, BIO-ICT Centar izvrsnosti postigao je mnogobrojne uspješne rezultate na polju razvoja novih naučnih principa i metoda za unapređenje proizvoda i usluga, te kroz svoje aktivnosti redovno jačao  interdisciplinarna istraživanja u Crnoj Gori, povezivao akademsku zajednicu sa biznis sektorom, jačao crnogorske naučne veze sa međunarodnim partnerima, te unapređivao inovativne potencijale mladih ljudi.  Trenutno se radi na nekoliko novih, tehnološki naprednih, proizvoda, servisa i usluga, a u ovoj fazi rada Centra dodatno smo se fokusirali na komercijalizaciju, u smislu prilagođavanja proizvoda i usluga potrebama tržišta, prvenstveno privrednih partnera BIO-ICT Centra, ali i sa mogućnošću daleko šire primjene na međunarodnom tržištu. Objavljen je veliki broj broj naučnih radova u domaćim i međunarodnim priznatim časopisima i konferencijama. Jedno od najvećih naučnih dostignuća je i to što je BIO-ICT Centru odobreno 5 nacionalnih patenata, od kojih je jedan i predat Evropskom patentnom zavodu: Sistem pametnog zatvorenog prostora za uzgoj biljaka sa ugrađenom ekspertnom logikom, Kontrolabilni generator konstantne snage  na bazi otpornog ogledala, Elektronski sklop za kontrolu navodnjavanja, metod i uređaj za sinhronizovano mjerenje fazora i frekvencije u elektroenergetskim sistemima, Sistem i metod za prikupljanje skalarnih i video podataka u softverski-definisanoj senzorskoj mreži'', navodi se u saopštenju.

Projekat BIO-ICT Centar izvrsnosti realizuje se kao četvorogodišnji program istraživanja na Univerzitetu Crne Gore, koji vodi Elektrotehnički fakultet, a finansira Ministarstvo nauke Crne Gore kroz sredstva kredita Svjetske banke (INVO projekat) od juna 2014. godine. Partneri na projektu su: Institut za biologiju mora, Institut za javno zdravlje, Biotehnički fakultet, Centre for TeleInFrastrukture, Aalborg University, Denmark, St. Petersburg scientific research center for ecological safety, Russian academy of sciences, DOO Green House Jovović i COGI D.O.O. Glavni pravci istraživanja u projektu su modularne i otvorene IoT platforme za razvoj servisa i aplikacija u oblasti poljoprivrede, biologije mora i praćenja životne sredine. Ova moderna IoT platforma omogućava širenje naučno-istraživačkog i inovacionog rada i na druge oblasti od značaja za digitalnu transformaciju crnogorskog društva kao što su obrazovanje, zdravstvo, saobraćaj, energetika i transport.

Strateški programski okvir za inkluzivni i održivi industrijski razvoj Crne Gore 2017-2021 fokusira se na tri prioritetne oblasti i to: jačanje industrijske konkurentnosti; podsticanje ruralnog razvoja i otvaranje novih radnih mjesta i ekološko upravljanje i održiva energija. Pomenuti projekat realizovaće se u okviru prve prioritetne oblasti-dijela koji se odnosi na jačanje veza izmedju istraživačkog sektora i privrede. Dinamika rada na projektnu kao i detalji oko projektnih aktivnosti biće poznati nakon ekspertske misije UNIDO-a koja se očekuje u Crnoj Gori početkom marta mjeseca 2018. godine. UNIDO je organizacija Ujedinjenih nacija za industrijski razvoj, sa sjedištem u Beču, Republika Austrija, koja promoviše industrijski razvoj sa ciljem sprječavanja siromaštva, te obezbjeđenja ekološke održivosti i inkluzivne globalizacije. Agendom za održivi razvoj, do 2030. godine, misija ove Organizacije je prepoznata kao „nadgradnja infrastrukture, unapređenje inkluzivnog i održivog industrijskog rasta i jačanje inovacija“. Crna Gora je obnovila svoje punopravno članstvo u UNIDO-u, 22. novembra 2006. godine.

Portal Analitika