Obaveze
Predstavnici Ministarstva ekonomije podsjećaju da je uklanjanje sa tržišta energetski neefikasnih uređaja proces u koji je EU krenula još 2012. godine.
- Kao država koja je u procesu pristupanja EU, Crna Gora ima obavezu, ali i odgovornost da primjenjuje direktive i najbolju praksu država članica EU - tvrde predstavnici ovog Vladinog resora.
Oni dodaju da je cilj pomenute prakse obezbjeđivanje svih neophodnih uslova da se građanima obezbijedi dostupnost i upotreba samo onih uređaja koji su energetski efikasni i čijom se upotrebom smanjuju troškovi, a, samim tim, povećava nivo komfora života. Oni navode primjer upotrebe, odnosno troškova koje prave sijalice sa žarnom niti i led sijalice.
- Sijalica sa žarnom niti snage 100 vati (W) koja radi u prosjeku dva sata dnevno tokom čitave godine pri sadašnjoj cijeni struje potrošiće oko 8,5 eura. Sa druge strane, adekvatna sijalica u led tehnologiji koja ima snagu 18W pod istim uslovima korišćenja potrošiće 1,5 euro - kazali su iz Ministarstva ekonomije.
Ovo ministarstvo donijelo je pravilnik u skladu sa kojim stavljanje na tržište klasičnih sijalica sa žarnom niti snage 100 W i veće neće biti dozvoljeno nakon 1. jula ove godine.
- Isto važi za sijalice snage od 75 W i veće od 1. januara 2019, za sijalice snage od 60 W i veće od 1. jula 2019, a od 1. januara 2020. godine neće biti dozvoljeno stavljanje na tržište svih klasičnih sijalica sa žarnom niti, osim onih baziranih na nekoj novoj, energetski efikasnijoj tehnologiji - naveli su predstavnici Ministarstva.
Predstavnici tog resora dodaju da je potencijal za uštede energije primjenom mjera energetske efikasnosti, uključujući i korišćenje led rasvjete u Crnoj Gori ogroman u svim sektorima potrošnje. Kada je riječ o led rasvjeti, iz Ministarstva poručuju da je pored ekonomskog aspekta, ova rasvjeta i ekološki prihvatljiva.
- O bezbjednosti led rasvjete govori i činjenica da se širom svijeta usvajaju ili su već duži niz godina na snazi regulatorni i zakonski okviri, koji ograničavaju ili u potpunosti zabranjuju upotrebu štetnih materija prilikom izrade proizvoda. Na ovaj način se, pored kvaliteta proizvoda, omogućava i bezbjednost za korisnike - objasnili su predstavnici Ministarstva.
Veliki izbor
Govoreći o boji svjetla koju led rasvjeta emituje, predstavnici Ministarstva su naveli da se na tržištu može naći led rasvjeta različitih tehničkih karakteristika.
- Pa korisnici uvijek imaju mogućnost izbora prilikom kupovine ovakvih proizvoda, u zavisnosti od prostorija koje se osvjetljavaju, kao i od ličnih afiniteta - rekli su predstavnici ovog resora.
Prema njihovim riječima, u zavisnosti od proizvođača, tehničkih karakteristika samih proizvoda, razlikuje se i kvalitet ponuđenih proizvoda.
Iz Glavnog grada Podgorice naveli su da su ,,Komunalne usluge“, uz njihovu pomoć, u prethodnom periodu konstantno ulagale značajna sredstva u modernizaciju javne rasvjete što, između ostalog, podrazumijeva uvođenje savremene led rasvjete na području glavnog grada i opština u okviru Glavnog grada Golubovci i Tuzi.
Oni dodaju da je tokom 2016. i 2017. godine preduzeće ,,Komunalne usluge“ izvršilo ugradnju oko 2.700 led svjetiljki.
- Plan razvoja sistema led javne rasvjete na teritoriji glavnog grada predviđa rekonstrukciju javne rasvjete u dvije faze. Prva faza obuhvata sela i prigradska naselja, dok drugom fazom biće obuhvaćena rekonstrukcija javne rasvjete u gradskom jezgru i gradskim naseljima. Nakon ispunjenja zacrtanog plana pokrivenost led rasvjetom biće 100 odsto -poručeno je iz Glavnog grada.
(opširnije u Pobjedi)