DPS nema razloga da bude nezadovoljan rezultatima izbora u Beranama iako mu je ,,za dlaku“ umakao 18. mandat, odnosno apsolutna vlast, dok je u Ulcinju potvrdila da ima primat u sredinama u kojima su u većini manjinski narodi.
MINUS 1000
U izbornom nadmetanju u Beranama se pokazalo da je minus od gotovo hiljadu glasova - napravljen u periodu od lokalnih izbora 2014. do parlamentarnih izbora 2016. godine - bio nenadnoknadiva prepreka. Brojke tako kažu: DPS je u koaliciji sa BS i SD u Beranama osvojio 7.856 glasova, što je za 850 bolje od rezultata sa parlamentarnih izbora.
BS i SD su na parlamentarnim izborima osvojile zajedno 470 glasova, pa je rast DPS za više od 300 glasova evidentan, imajući u vidu da je na parlamentarnim izborima izlaznost bila veća za gotovo sedam procenata.
Prije dva dana je DPS, u odnosu na prošle lokalne izbore, osvojio stotinak glasova više, ali uz manju izlaznost od četiri procenta, što daje dodatnu vrijednost rezultatu Đukanovićeve koalicije. Naknadne analize pokazaće da li je DPS mogao „namaći“ još stotinak glasova u Beranama ili su možda stranke vladajuće koalicije trebalo da izađu u nešto drugačijm aranžamanu, gdje bi sinergija glasova eventualno bila veća.
Čini se da je nova DPS garnitura u Beranama platila ceh ,,ranijih grehova“ opštinske vrhuške sa Vukom Golubovićem na čelu: afera sa dodjeljivanjima socijalnih pomoći njihovim lokalnim funkcionerima iz 2012. godine, koju je ,,Zdravo Berane“ izvukla kao „kec iz rukava“ par dana pred izbore, zasigurno nije dodatno motivisala dio simpatizera.
POBJEDNICI
Osim Bečićevih Demokrata koje su duplirale rejting u Beranama, najviše razloga za zadovoljstvo ima Socijalistička narodna partija i, posebno, njen potpredsjednik Dragoslav Dado Šćekić, aktuelni predsjednik opštine. Umjereni Šćekić je - svjestan rapidnog gubitka rejtinga svoje partije na državnom nivou - mudro napravio nešto širu predizbornu koaliciju u kojoj je, osim partnera na lokalnom nivou DF-a, uključio i Danilovićevu Ujedinjenu Crnu Goru i široj javnosti manje poznatu Živkovićevu Srpsku stranku.
Uz to, uspio je da eliminiše nekoliko lokalnih ekstremističkih krugova. Taj manevar se pokazao uspješnim, pa je, bez obzira na lošiji rezultat u odnosu na prošle parlamentarne i lokalne izbore, Šćekićev ključni cilj ostvaren: Berane je i dalje ostalo opozicioni grad na sjeveru Crne Gore. Na taj način je prvi čovjek Berana ,,održao u životu“ SNP, koji je nakon niza loših rezultata konačno u jednoj gradu održao rejting. No, Šćekića - za kojeg se pretpostavlja da će zadržati mjesto predsjednika opštine - očekuje veliki izazov budući da se nalazi na čelu ideološki raznorodne koalicije u kojoj je osim SNP-a dominantan i nacionalistički nastrojen lokalni ogranak DF-a, čije rukovodstvo nije blogonaklono gledalo što je Šćekić proslavio pobjedu obmotan u crnogorsku zastavu. U parlament Berana nijesu ušle tri stranke iz tzv. građanske opozicije: Krivokapićeva SDP je u koaliciji sa programski nesrodnim Demosom osvojila svega 291 glas, kao i Ura koja je došla do 250 glasova. Analize pokazuju da bi ove tri stranke da su zajedno nastupile bile tek na ivici cenzusa.
ULCINJ PO STAROM
Kada je u pitanju rezultat u Ulcinju, DPS je uspjela da ostvari, po broju mandata, isti rezulat i nalazi se u vrlo lagodnoj poziciji da sa partnerima na državnom nivou, možda ovaj put, dobije i kormilo Ulcinja. Albanske stranke su takođe zadržale rejting, ali ključna karakteristika ulcinjske izborne utakmice je odličan rezultat SD-a koji je sa osvojenih 1001 glasom najprijatnije iznenađenje izbora. Brajovićeva stranka je na prošlim parlamentarnim izborima osvojila 480 glasova, pa je u Ulcinju svoj rezultat više nego udvostručila.
SD je, nakon ulaska u parlament Petnjice i Tuzi, sa tri osvojena mandata u Ulcinju pokazala da ima snažnu i stabilnu podršku u sredinama gdje su dominantni manjinski narodi. Istovremeno, izborni rezultat sa Cetinja, gdje su odlučujući igrač za formiranje vlasti, pojačava poziciju Brajovićeve partije. Rezultat SD-a je utoliko značajniji kada se zna da u lokalni parlament Ulcinja nije ušao Krivokapićev SDP koji je ranije imao dva mandata, ali ni Demokrate kao ni koalicija SNPDF. Ulcinjani su vrlo jasno okrenuli leđa strankama koje sebe zovu imenom građanska opozicija. Osvojenih 786 glasova ili 5,7 odsto podrške teško da mogu zadovoljiti ambicije GP Ura, jer je u pitanju rodni grad njenog predsjednika Dritana Abazovića, koji nije krio da nije zadovoljan podrškom svojih Ulcinjanja.
Rezultati lokalnih izbora tokom posljednje pola godine pokazuju da su Krivokapićev SDP i Demos Miodraga Lekića ostali bez jasne strategije, prepoznatljivosti i da konstantno gube povjerenje doskorašnjih glasača. Ukoliko ne bude odlučnih promjena u načinu političkog djelovanja - SDP-u i Demosu prijeti nestajanje sa političke scene. O tome najbolje svjedoče podaci: Demosa nema u lokalnim parlamentima Budve, Kotora, Herceg Novog, Mojkovaca, Tuzi, Petnjice, Cetinja i Mojkovca, dok je SDP ostao bez odborničkog glasa u Mojkovcu, Tuzima, Ulcinju i Beranama. Za SDP je posebno šokantna činjenica da su od stranke koja je imala snažno uporište među manjinskim narodima došli u situaciju da njih zanemarljivo malo podržavaju Bošnjaci i Albanci.
DPS-u više mandata nego opoziciji zajedno
Dominacija DPS-a je najbolje vidljiva na broju osvojenih mandata u Beranama i Ulcinju. Tako je Đukanovićeva partija osvojila 24 od ukupno 68 mandata, više nego sva opozicija zajedno. DF-u je pripalo šest, SNP-u takođe šest, Demokratama četiri, Uri dva, dok Forca ima devet, Đekina koalicija sedam a Demokrataska unija Albanaca tri.
Koalicioni partneri DPS-a na državnom nivou takođe učestvuju u raspodjeli mandata: SD je osvojio četiri mandata (koliko i Bečićevi ,,pobjednici“) dok će Bošnjačka stranka u beranskom parlamentu imati jednog odbornika.