Odličan rezultat ostvaren je u okviru indikatora „fiskalno zdravlje” (“fiscal health”) što je doprinijelo boljem rangiranju Crne Gore u ovogodišnjem Indeksu ekonomskih sloboda. Na regionalnoj rang listi, od ukupno 44 evropske zemlje, Crna Gora zauzima 33. mjesto, što predstavlja poboljšanje od dva mjesta u poređenju sa prethodnom godinom.
Napredak Crne Gore je prepoznat u sedam od ukupno dvanaest indikatora: “lakoća poslovanja”, “slobode na tržištu rada”, “državna potrošnja”, “monetarna slobode”, “poresko opterećenje”, “fiskalno zdravlje” i “sudska efikasnost”. Najzapaženiji rezultat je ostvaren u okviru indikatora „fiskalno zdravlje“, gdje je Crna Gora ostvarila napredak od čak 25 bodova u poređenju sa prošlogodišnjim rezultatima.

"Ovi rezultati su pokazatelj uspješnosti Vladine fiskalne politike, kao i efikasnosti implementacije mjera fiskalne konsolidacije koje su uvedene sa ciljem ozdravljenja javnih finansija. U tom smislu, mjere sadržane u Fiskalnoj strategiji Vlade Crne Gore, zajedno sa strukturnim reformama, pokazale su rezultate u povećanju konkurentnosti crnogorske ekonomije, kao i jačanju makroekonomske stabilnosti, odnosno ostvarenju snažnog ekonomskog rasta", ocijenio je načelnik u Direktoratu za finansijski sistem i unapređenje poslovnog ambijenta Ivan Radulović.
Iz Ministarstva finansija podsjećaju da je Indeks ekonomskih sloboda rezultat ocjena Heritidž fondacije koja je u svom 24. izdanju objavila listu globalnih ekonomskih sloboda za 186 rangiranih zemalja. Publikacije koje Fondacija objavljuje od 1995. godine, prate rangiranja zemalja širom svijeta u okviru 12 ekonomskih sloboda, koje ocjenjuju četiri oblasti - vladavinu prava, ograničen nivo administracije, efikasnost regulative i otvorenost tržišta.
Po rezultatima Indeksa ekonomskih sloboda za 2018. godinu, 102 ekonomije su zabilježile bolji rezultat, dok je rezultat za 75 zemalja lošiji, uz nepromijenjeno stanje za tri ekonomije. Šest zemalja nije ocijenjeno zbog nedostupnosti podataka - Irak, Libija, Lihtenštajn, Somalija, Sirija i Jemen.