Abiznis

Ministarstvo ekonomije kao one-stop-shop za sve kompanije

Formiranjem novog Direktorata za investicije, razvoj malih i srednjih preduzeća i upravljanje EU fondovima u Ministarstvu ekonomije uspostavljen je, prema riječima njegovih predstavnika, takozvani jednošalterski sistem gdje kompanije mogu dobiti bilo koju informaciju koja im je potrebna za poslovanje.
Ministarstvo ekonomije kao one-stop-shop za sve kompanije
Agencije/Portal AnalitikaIzvor

Generalni direktor Direktorata za transformaciju i investicije u Ministarstvu ekonomije, Radosav Babić u intervjuu portalu 'mnetoday kazao je da u okviru Direktorata funkcioniše pet direkcija.

„Jedna direkcija bavi se investitorima, uglavnom stranim. Druga se bavi programima za razvoj malih i srednih preduzeća, treća upravljanjem pretpristupnim EU fondovima, u okviru koje se fokusiramo na konkurentnost i inovacije”, rekao je Babić.

Prema njegovim riječima, četvrta direkcija se bavi EU fondovima, a u vezi sa bilateralnim, trilateralnim i ostalim programima, dok je svrha pete direkcije da podrži poslovnu zajednicu tako što će uvijek imati otvorena vrata i biti prva tačka kontakta za ljude iz privatnog sektora - mjesto iz kojeg se mogu dobiti informacije iz prve ruke.

Zahvaljujući formiranju tog Direktorata posao će se, kako smatra, obavljati efikasnije i brže, što će život preduzetnika učiniti lakšim.

„Na ovu ideju smo došli ubrzo nakon što smo počeli Biznis karavan, čiji je cilj bio da, na čelu sa ministarkom ekonomije Dragicom Sekulić, posjetimo sve opštine u Crnoj Gori i ostvarimo direktnu komunikaciju sa privrednicima. Shvatili smo da bi oni radije imali jednu adresu na koju mogu postavljati pitanja i dobiti sve odgovore i pomoć, a ne više različitih adresa, kao što je slučaj bio do sada“, naveo je Babić.

Na pitanje šta je ključni pokretač brzog ekonomskog rasta Crne Gore, Babić je odgovorio da su za to zaslužne politike kako aktuelne Vlade, tako i Vlada u prethodnom periodu, i to ne samo nakon sticanja nezavisnosti, već i u periodu u kojem su preduzimani neophodni koraci za njeno sticanje.

„Uključio bih i aktivnosti koje sada preduzimamo u vezi sa procesom EU integracija. Smatram da je to povezano i sa činjenicom da smo pristupili NATO savezu, kao i da smo bezbjednosno i ekonomski veoma stabilna zemlja“, rekao je Babić.

On je dodao da su jednako važne prirodne ljepote koje omogućavaju razvoj turizma, postojanje svih uslova za razvoj poljoprivrede, ali i napori koje kao država ulažu da stvore stabilno poslovno okruženje.

Babić je kazao da su četiri sektora od strateškog značaja, i to energetika, turizam, infrastruktura i poljoprivreda.

„Uočili smo i da je uslužni sektor jako dobro razvijen u Crnoj Gori, stoga određeni broj programa podsticaja razvoja biznisa ima poseban fokus na proizvodnju. Želimo da vidimo dalji razvoj proizvodnje u nekim od ovih sektora i u narednom periodu“, kazao je Babić.

On je podsjetio da Ministarstvo ekonomije sprovodi devet programa podrške privredi i da su to programi kako za start-up preduzeća, tako za kompanije koje obavljaju poslovne aktivnosti i investitore koji razmišljaju o većim ulaganjima.

„Sa zadovoljstvom možemo da kažemo da su budžeti za prošlu godinu za većinu ovih programa u potpunosti iskorišteni ili ugovoreni, što ukazuje na to da smo osmislili kvalitetne programe od kojih kompanije mogu imati direktnu korist”, ocijenio je Babić.

On je kazao da su veoma ponosni što je ukupan budžet za ovu godinu povećan oko 30 odsto. Za neke programe budžet je povećan 50 odsto, za druge je povećan deset ili 20 odsto, pa će, samim tim, kompanije u Crnoj Gori imati dodatnih mogućnosti tokom ove godine.

“Nećemo se zaustaviti na postojećim programima“, rekao je Babić i dodao da su dodatna finansijska sredstva usmjerena na izradu novih programa, ne samo iz državnog budžeta, već i iz pretpristupnih EU fondova.

Portal Analitika