Društvo

„Muftijstvo za južni Sandžak“ žaliće se ako vjerske škole budu zatvorene

Poslije višegodišnje zbrke nadležnosti, konačno je utvrđeno: ženska Medresa u Rožajama, osnovana pod patronatom Muftijstva sandžačkog sa sjedištem u Novom Pazaru, a personalno pod pokroviteljstvom Muamera Zukorlića i Abdurhmana efendije Kujovića, bivšeg i aktuelnog muftije - nije legalna.
„Muftijstvo za južni Sandžak“ žaliće se ako vjerske škole budu zatvorene
PobjedaIzvor

U skladu sa sadržinom izvještaja nadležnih inspekcija, ombudsman Šućko Baković i njegovi saradnici konstatovali su, u suštini, da rožajska medresa nema ni jedan jedini relevantan papir koji bi se mogao smatrati dokumentacionom osnovom dovoljnom za formalno-pravno legitimisanje, u skladu sa odgovorajućim zakonima države na čijoj teritoriji ta obrazovna ustanova djeluje.

Do Strazbura

U daljoj proceduri, logično je očekivati da uslijedi zabrana rada. A, da li je i na koji način uopšte moguće zaštititi materijalna i druga prava đevojčica, čiji roditelji plaćaju školovanje, ostaje da se vidi. Prema Pobjedinim saznanjima, učenice će nastaviti školovanje u novopazarskoj medresi, a troškovnik se, do daljnjeg, neće uvećavati. Makar do kraja tekuće školske godine.

U međuvremenu, iz takozvanog muftijstva za južni Sandžak, takođe upitnog legaliteta i legitimiteta, sa sjedištem u Rožajama, najavljene su žalbe najvišim crnogorskim organima. Ako to ne uspije „ići će, čak do Strazbura“. Uz obrazloženje da se radi o drastičnom ugrožavanju osnovnih ljudskih prava na (vjersko) obrazovanje, slobodno praktikovanje vjere i slobodu izbora obrazovnih ustanova u kojima će, prema slobodno izraženoj volji, mlade muslimanke sticati specifična znanja.

„Preskočeni“ detalji

S druge strane, u istoj analizi kancelarije ombudsmana, a na osnovu nalaza nadležne Prosvjetne inspekcije, konstatuje se da su škole Kurana Časnog i drugi sadržaji unutar NVO Bošnjačke kulturne zajednice, formalno-pravno legalni, budući da je BKZ, u svojstvu nevladinog udruženja, upisana u registar Ministarstva unutrašnjih poslova. A, od 20. novembra 2011. godine djeluje u skladu sa Statutom kojim je predviđeno da (BKZ) može osnivati institute, zavode, škole, galerije, muzejske zbirke, istraživačke centre, muzičke ansamble…

Osim što u analizi nema ni riječi o osnivanju islamskih dječjih vrtića (ne samo) u Rožajama, na što je često upozoravao reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat efendija Fejzić, „preskočen“ je cijeli niz, moguće veoma važnih detalja, koji se tiču same sadržine djelovanja svojevrsnih vjerskih parasistema koje na teritoriji države Crne Gore uspostavlja Islamska zajednica, odnosno njeno Muftijstvo iz druge države (Srbije).

(Opširnije u današnjoj Pobjedi)

Foto: B. Tomić

Portal Analitika