Politika

Prvo ratifikacija, tek onda eventualne korekcije oko međa

Zajedničkom deklaracijom koju su u Podgorici potpisali predsjednici Crne Gore i Kosova Filip Vujanović i Hašim Tači, nije predviđena izmjena Sporazuma o državnoj granici između dvije države koji je potpisan 25. avgusta 2015. godine u Beču, već su minimalne korekcije moguće prilikom obilježavanja granične linije moguće i tek nakon što se dokument ratifikuje u parlamentu Kosova
Prvo ratifikacija, tek onda eventualne korekcije oko međa
PobjedaIzvor

To piše u dokumentu pod nazivom „Zajednička deklaracija predsjednika Republike Kosovo Hašima Tačija i predsjednika Crne Gore Filipa Vujanovića“ koji je potpisan u Podgorici 16. februara, a koji je usvojila Vlada Kosova.

U dokumentu koji je u originalu na albanskom jeziku objavio prištinski list „Gazeta“, a koji prenosi Pobjeda, navodi se da će nakon što uslijedi ratifikacija, odnosno sporazum postane pravosnažan, shodno odredbama, bitim formirano zajedničko radno tijelo koje će identifikovati i adresirati potencijalne nesporazume tokom obilježavanja granice. Time su demantovane medijske spekulacije da je Crna Gora dogovorom sa Prištinom poklonila Kosovu 8.000 hektara svoje teritorije.

- Republika Kosovo procesuiraće u Skupštinu Kosova Sporazum o državnoj granici Kosova i Crne Gore potpisan 2015. godine u Beču i učiniti sve napore da se ratifikuje prema članu 12 Sporazuma, da bi onda poslije ratifikacije, diplomatskim kanalima dvije države obavijestile jedna drugu da su ispunile unutrašnje zakonske procedure, konstatujući time da je sporazum pravosnažan, te formirati zajedničko radno tijelo za obilježavanje granične linije, navodi se u dokumentu.

2002sporazum1

POTENCIJALNI NESPORAZUMI

U dokumentu se ističe da su dvije strane saglasne da će, tokom ovog procesa, „zajedničko radno tijelo identifikovati i adresirati potencijalne nesporazume tokom obilježavanja granice...“

- Zajedničko radno tijelo će posebno obaviti reviziju i korekcije sektora u pravcu Čakora i Žljepske Kule, piše u potpisanom dokumentu.

U zajedničkoj deklaraciji dva predsjednika piše i da se u članu 12 Sporazuma izričito kaže da će se Sporazum podvrći ratifikaciji i postati punovažan dana kada se diplomatskim kanalima dostavi posljednje saopštenje kojim se strane uzajamno obavještavaju da su ispunile svoje unutrašnje zakonske procedure, neophodne da bi on bio osnažen.

U deklaraciji se navodi i da je sporazum sačinjen na albanskom, crnogorskom i engleskom jeziku i u slučaju nesaglasnosti oko interpretacije da je mjerodavan onaj na engleskom jeziku. Komentarišući odluke iz deklaracije, kosovski analitičar Škeljzen Maljići kaže da je svrha ovog dokumenta da se kosovskom premijeru Ramušu Haradinaju, ali i drugim protivnicima sporazuma da prilika i otvori mogućnost preispitivanja granice, da ne ispadne da nisu bili apsolutno u pravu.

2002sporazum2

- Suština jeste prihvatanje fleksibilnosti za eventualne korekcije granice od strane zajedničke komisije koja će, nakon ratifikacije, raditi na obilježavanju granice, kazao je Maljići za Pobjedu.

Objašnjava i da su prethodne komisije konstatovale gdje je bila granica 31. decembra 1989. godine uglavnom na osnovu katastarskih podataka pograničnih opština.

(Opširnije u današnjoj Pobjedi)

Foto: Gazeta Express

Portal Analitika