
Za zasnivanje radnog odnosa u policiji, pored opštih uslova, treba da ne postoje bezbjednosne smetnje za vršenje policijskih poslova.
Po slovu zakona, Smatra se da postoje bezbjednosne smetnje i ako je lice pravosnažnom presudom osuđeno za krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti, osim za krivično djelo za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine, ukoliko nije brisana iz evidencije i ukoliko je lice pravosnažnom presudom osuđeno za krivično djelo ugrožavanja saobraćaja na putevima učinjeno pod dejstvom alkohola, droge ili drugih psihoaktivnih materija.
Policijac ne može biti je lice registrovano u evidenciji uživaoca opojnih droga, kao ni lice koje ima ili održava veze sa licima koja neovlašćeno prikupljaju podatke, teroristima, saboterima, članovima organizovanih kriminalnih grupa ili licima za koja se osnovano sumnja da pripadaju takvim grupama;
U policiji ne može biti osoba kažnjena za prekršaj protiv javnog reda i mira sa elementima nasilja, nasilničko ponašanje ili izazivanje težih sukoba u svojoj radnoj i životnoj sredini, kao i ni lice prikriva ili daje netačne podatke o sebi i članovima porodice. Brisana je tačka koja se odnosila na utvrđivanje postojanja bezbjednosne smetnje prilikom prijema na stručno obrazovanje, osposobljavanje i usavršavanje za potrebe policije.
Postojanje bezbjednosne smetnje utvrđuje se i u toku rada u policiji.
“Postupak utvrđivanja postojanja bezbjednosne smetnje sprovodi komisija koju obrazuje Ministarstvo. Prilikom utvrđivanja postojanja bezbjednosne smetnje u toku rada u policiji predlog za utvrđivanje postojanja bezbjednosne smetnje podnosi neposredni rukovodilac policijskog službenika, policijski službenik ovlašćen za vršenje unutrašnje kontrole rada policije ili direktor policije, bez prethodne saglasnosti policijskog službenika za kojeg se utvrđuje postojanje bezbjednosne smetnje”, piše u Predlogu zakona.
P.Z.