Abiznis

Simović: Naša poljoprivreda neće biti ista prije i poslije realizacije IPARD-a

Veliki IPARD je velika podr[ka Evropske unije Crnoj Gori i njenom sektoru poljoprivrede. Ovo je tako]e i velika šansa i naša poljoprivreda neće biti ista prije i poslije realizacije IPARD-a, poručio je danas Milutin Simović, potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i finansijski sistem i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Simović: Naša poljoprivreda neće biti ista prije i poslije realizacije IPARD-a
Luka Đurić
Luka ĐurićAutor
Portal AnalitikaIzvor

Potpredsjednik Vlade za ekonomsku politiku i finansijski sistem i ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja Milutin Simović, predstavio je danas veliki IPARD projekat na Kućama Rakića, na gazdinstvu Vasa Ujkića i njegove porodice.

''Na gazdinstvu Ujkića, na 17ha uzgaja se 90.000 čokota vinove loze, na 70 ha smilje, pelin i matičnjak, na 25ha pšenica, zatim 300 stabala maslina i 3.600 sadnica pitomog i divljeg nara, a sve zajedno na oko 115ha. Gazdinstvo raspolaže i sa farmom od 200 ovaca, kao i farmom svinja i kokošaka. Proizvodi se plasiraju na domaćem i regionalnim tržištima, a prvi kontingenti vina i rakije izvezeni su na tržište SAD-a. Gazdinstvo je korisnik podrške Ministarstva poljoprivrede'', kazao je Simović.

Simović je podsjetio da su prije 100 dana iz Bjelopavlića, sa šefom delegacije EU u Crnoj Gori, Oravom, upoznali javnost da je Crna Gora ispunila preduslove za korišćenje evropskih sredstava namijenjenih ruralnom razvoju kroz IPARD program.

''U međuvremenu smo vrijedno radili i stvorili smo uslove za raspisivanje prvog Javnog poziva u okviru velikog IPARD-a. Veliki IPARD je velika podrška Evropske unije Crnoj Gori i njenom sektoru poljoprivrede. Ovo je velika šansa i naša poljoprivreda neće biti ista prije i poslije realizacije IPARD-a. Veliki IPARD je velika odgovornost svih uključenih aktera: i proizvođača i stručnih službi i brojnih institucija na državnom i lokalnom nivou. Zbog toga danas, svi zajedno, predstavljamo prvi Javni poziv. I naši evropski partneri i predstavnici opština i 6 ministarstava i 4 nadležne uprave i agencije i IRF. Dakle, IPARD nije projekat samo Ministarstva poljoprivrede. Vlada je zadužila ove institucije da prioritet u radu daju predmetima i izdavanju dokumentacije, na osnovu koje se ostvaruje pravo na podršku iz IPARD-a'', istakao je Simović.

3

Simović dodaje da Vlada sa terena šalje jasnu poruku da će biti u službi proizvođača u svim fazama ovog projekta, kako bi efikasno iskoristili raspoloživa sredstva.

''Vlada je uputila preporuku i lokalnim samoupravama o prioritetnom postupanju u izdavanju dokumentacije za potrebe IPARD-a. Velika uloga u realizaciji velikog IAPRD-a pripada i IRF-u, koji treba da obezbijedi pretfinansiranje odobrenih projekata u ubrzanoj proceduri odlučivanja. Dakle, veliki IPARD traži veliku posvećenost svih institucija, i traži partnerstvo sa proizvođačima – neposredno na terenu. U to nas svakodnevno uvjerava energija prepunih sala širom Crne Gore, na prezentacijama programa i mjera podrške. Energija prepunih sala je potvrda povjerenja, partnerstva i pozitivan odgovor na poruke koja dolaze iz Vlade: da zajednički možemo unaprijediti proizvodnju i konkurentnost, kako bi povećali dohodak postojećih i otvorili što više novih radnih mjesta. Realizacijom IPARDA u naredne 4 godine u našu poljoprivredu će biti investirano 87 miliona eura - 39 iz evropskih fondova, 12 iz nacionalnog budžeta i 36 miliona eura učešća proizvođača. Korisnici ovog javnog poziva mogu biti sva fizička i pravna lica koja su registrovana za bavljenje poljoprivredom i koja već imaju određenu poljoprivrednu proizvodnju u sektorima proizvodnje: mlijeka, mesa, jaja, voćarstva, povrtarstva, ratarstva, uzgoja gljiva i pečuraka, ljekovitog i aromatičnog bilja, vinogradarstva, maslinarstva, pčelarstva, ribarstva. Obuhvaćeni su faktički svi sektori'', navodi Simović.

Simović dalje navodi da predmet investicije može biti izgradnja ili rekonstrukcija objekata, nabavka opreme, mehanizacije, uređenje infrastrukture na gazdinstvu, podizanje voćnjaka, vinograda, maslinjaka, zaštićenih prostora, investicije u sisteme za korišćenje obnovljivih izvora energije, nabavku košnica, izgradnju ribnjaka i ostalo.

''Ovim javnim pozivom podržaće se investicije u iznosu od 10.000 eura do 500.000 eura, a podrška iznosi do 60% prihvatljivih troškova, a ako se radi o mladom farmeru ispod 40 godina, podrška iznosi 65%, dok za one koji realizuju investicije u planinskom području iznad 600 mnv podrška iznosi čak 70%. Javni poziv je otvoren do 15. maja i već od naredne nedjelje krećemo u promociju poziva neposredno na terenu. Opet kod naših poljoprivrednih proizvođača. Ovom prilikom najavljujem da ćemo ubrzo objaviti i drugi javni poziv iz velikog IPARD-a, koji će biti namijenjen prerađivačima'', zaključuje Simović.

dsc-0747

Delegat Evropske unije u Crnoj Gori, Herman Špic, kazao je da je ovaj događaj još jedna prilika da se pohvali dobar posao koji je Crna Gora uradila u postizanju budžetske implementacije IPARD II projekta krajem prošle godine. 

''Ovi uspjesi su postignuti napornim radom i posvećenošću Ministarstva poljoprivrede koje je radilo zajedno sa evropskom delegacijom. Sada je vrijeme za praktični test. Do sada ste imali mogućnost da podržite više od 450 famera i oko 50 kompanija kroz IPARD-Like 1 i 2 sa budžetom od oko 8 miliona eura. Sa današnjom najavom imate mogućnost da pomognete farmerskoj zajednici a time indirektno pomognete cijelom stanovništvu Crne Gore. Nedavno istraživanje sprovedeno među stanovnicima EU pokazalo je da 55 odsto njih smatra da je odgovornost farmera da proizvedu zdravu i sigurnu hranu. Odgovor bi trebao biti isti ako se to pitanje postavi i u Crnoj Gori, a IPARD projekat može pomoći farmerima da stignu do tog cilja'', kazao je Špic.

On je dodao da je danas samo prvi korak posebnog maratona.

''Prvi predlog koji se fokusira na jednu mjeru će uskoro biti lansiran ali očekujemo mnogo više mjera u skorijim mjesecima. Takođe radeći sa ministarstvom uvjerili smo se da će lansiranje preostalih pet mjera dati dovoljno vremena za njihovu implementaciju. Danas je napravljen veliki korak ali pred nama je još posla kako bi dozvolili sektoru agrokulture i ruralnim zajednicama da iskoriste benefite IAPRD-a i poboljšaju uslove života. Iako IPARD ima mogućnost da transformiše sektor agrokulture, efikasna implementacija programa će takođe pokazati mogućnost kontrole i adekvatnog sprovođenja evropskih fondova što je esencijalno na vašem putu integracija i vašoj pripremi kao buduće EU članice.'', dodao je Špic.

dsc-0743

Špic je naglasio da bi Gora trebala da iskoristi ovu mogućnost i da preko adekvatne implementacije IPARD projekta dokaže da je spremana i vrijedna da se pridruži EU porodici.

''Naročito jer će ovi fondovi podrške biti još veći kada Crna Gora postane zvanično EU članica. Kroz ovaj projekat postoje konkretni planovi kroz koje ćemo podići socio-ekonomski razvoj koji uključuje ruralni razvoj. IPARD program je sada potpuno vaš i mi ćemo nastaviti da radimo ka zajedničkom cilju ali je na vama da pokažete da ste spremni i odgovorni da sprovedete projekat kako treba i na pravi način iskoristite raspoloživi novac'', zaključio je Špic.

Portal Analitika