Politika

I mi naše za frku imamo…

Nakon konsenzusa između lidera takozvanih velikih parlamentarnih partija i stranaka, postignutog u subotu, 24. februara, verifikacija bečkog Sporazuma o demarkaciji, odnosno razgraničenju, ukoliko bilo koji poslanik Demokratskog saveza Kosova ne „posluša“ naloge centrale, mogla bi faktički da se nađe u rukama devetoro poslanika Srpske liste, koji do sada nijesu prisustvovali ni jednom zasijedanju Skupštine Kosova na kojem je trebalo da se raspravlja o toj temi.
I mi naše za frku imamo…
PobjedaIzvor

Jasno je: u tom slučaju bez njihovih glasova, neophodna dvotrećinska većina (80 od ukupno 120 poslanika) nije dostižna, a da li će na sjednici zakazanoj za srijedu doći do promjene dosadašnjih stavova, zavisiće dominantno od direktiva koje se očekuju sa jedine neupitne, a svima dobro poznate - beogradske adrese.

BLOKADE I OKUPACIJE

Istovremeno, prema Pobjedinim izvorima iz Prištine, tvrdo opoziciono jezgro koje čini najveći dio pokreta Samoopredjeljenje Aljbina Kurtija, pripremilo je nove, agresivne metode parlamentarne opstrukcije, odnosno blokade koja bi trebalo da počne „okupacijom“ stola predsjedavajućih i skupštinske govornice.

Nakon toga, najvjerovatnije u četvrtak, protestni skupovi organizovani u Peći i još nekim metohijskim mjestima, proširili bi se na Prištinu, odakle bi trebalo da krene i „marš za odbranu cjelovitosti teritorija Republike Kosovo“. Pored Samoopredjeljenja i dijela vanparlamentarnih stranaka i partija, u cijelu organizaciju uključene su i NVO ratnih veterana, Rinia islame (islamska omladina) i dio formalnih i neformalnih studentskih i srednjoškolskih udruženja. Planirano je da sve aktivnosti budu kontinuirane, a da prvi ciklus masovnih protesta i marševa traje pet dana.

SLOJEVITA TUMAČENJA

S druge strane granice se takođe najavljuju skupovi neslaganja sa sadržinom Izjave povodom Sporazuma o demarkaciji, koju su poslije posjete premijera Duška Markovića Prištini, potpisali u Podgorici predsjednici dvije države - Filip Vujanović i Hašim Tači. Nedavno je u Mjesnoj zajednici Velika već bilo okupljanja prilično koloritnih, a slojevitih političkih tumačenja istorijsko-geografskog nasljeđa ovog dijela balkanskih prostora.

Počelo se od Dečanske hrisovulje, iz sredine XIV vijeka, da bi se, uz „preskok“ od oko 50 godina (Kosovski boj, 1389), pa još i vladavine Otomanske imperije u trajanju od oko pet vjekova, ekspresno stiglo do Balkanskih ratova, nakon kojih je navodno i definitivno utvrđeno da je „Bjeluha vazda bila velička, a istorijski verifikovana granica na Kotlovima“.

 

Opširnije u Pobjedi

Portal Analitika