Društvo

Mugoša: Osuđujem svaki vid neetičnog ponašanja kolega

Atmosfera koja se stvara posljednjih dana, može postati praksa u rješavanju narušenih međuljudskih odnosa, što se, paradoksalno, završava odstranjivanjem sve većeg broja ljekara iz javnih zdravstvenih ustanova – rekao je dr Aleksandar Mugoša
Mugoša: Osuđujem svaki vid neetičnog ponašanja kolega
PobjedaIzvor

Ljekarska komora će nakon formiranja komisije za etička pitanja ispitati postupak hirurga dr Nikole Fatića, ali i razmotriti peticiju koju su potpisali hirurzi Hirurške klinike Kliničkog centra – kazao je za Pobjedu predsjednik Komore dr Aleksandar Mugoša.

Prema njegovim riječima, tijelo na čijem je čelu još nije dobilo saglasnost na statut, ali očekuju da će za dvadesetak dana odrediti najbitnije organe Komore. Ako neko smatra da je ljekar prekršio etički kodeks, kako kaže Mugoša, slučaj može prijaviti Komori (Klinički centar, doktor, pacijent), a Komora može i sama pokrenuti postupak.

Suspenzija - Ljekarska komora nije dobila niti jedan zvanični dopis kad je suspenzija dr Fatića u pitanju. Kada Skupština Ljekarske komore izglasa članove Komisije za etička pitanja, odnijeće se prema tom slučaju. Naravno, jednak odnos imaće i prema svim sličnim situacijama koje će se desiti u budućnosti – kazao je on. Menadžment Kliničkog centra suspendovao je prošle sedmice Fatića zbog nepoštovanja protokola u toj ustanovi jer je, kako su prenijeli mediji, navodno namjeravao da operiše pacijentkinju bez odobrenja dežurnog hirurga, pripreme i neophodnih medicinskih pretraga.

Kolegijum Hirurške klinike, koji čine 23 ljekara, kasnije je obavijestio direktoricu Kliničkog centra Zoricu Kovačević da odbija dalju saradnju i rad sa kolegom Fatićem. Komentarišući aktuelna dešavanja na Hirurškoj klinici Kliničkog centra, prvi čovjek Ljekarske komore naglašava da to nanosi ogromnu štetu ugledu ustanove u kojoj i on radi, ali i ugledu ljekarske profesije.

- Osuđujem bilo koji vid neetičkog ponašanja kolega među sobom, prema profesiji koju obavljaju, a prije svega prema pacijentima i njihovim porodicama koji treba da cijene naš rad – rekao je dr Mugoša, naglasivši da je obaveza svih ljekara da izbjegavaju ,,sticanje ugleda neadekvatnim i neodmjerenim samoisticanjem svog rada i oglašavanje putem sredstava informisanja“.

USLOVI RADA On smatra da dugogodišnji neadekvatni uslovi rada dovode do narušavanja međuljudskih odnosa.

- Međutim, zanemarivanje, pasivnost, neblagovremeno reagovanje od odgovornih osoba dovodi do eskalacije netrpeljivosti do mjere koja ugrožava ne samo interese struke i zdravstvenog sistema, već značajno utiče na povjerenje građana u zdravstveni sistem. To povjerenje je, nažalost, već godinama ozbiljno narušavano – kazao je dr Mugoša. Atmosfera koja se stvara posljednjih dana, prema mišljenju našeg sagovornika, može postati praksa, koja se, kaže, paradoksalno, smiruje odstranjivanjem sve većeg broja ljekara iz javnih zdravstvenih ustanova. - Kako riješiti ovaj problem? Prije svega, moramo više biti orijentisani u pravcu struke, nagrađivanja dobrih rezultata, izgradnji sistema kvalitetne edukacije i prije svega sistema pravednosti u struci. Iz tog razloga na čelnim pozicijama moramo imati ljude iza kojih realno stoje zapaženi rezultati i koji svojim primjerom djeluju motivišuće na okruženje. Na čelnim pozicijama ne smiju biti ljudi koji su privilegovani po bilo kom drugom osnovu – poručio je predsjednik Ljekarske komore.

Portal Analitika