Takva odluka uslijedila je nakon što je dvadesetak zemalja članica Evropske unije odlučilo da protjera ruske diplomate u znak solidarnosti sa Velikom Britanijom u slučaju trovanja ruskog špijuna Sergeja Skripalja.
U saopštenju objavljenom na sajtu Vlade Crne Gore navodi se da je kabinet premijera Duška Markovića proglasio jednog diplomatskog predstavnika akreditovanog u Ambasadi Ruske Federacije za personu non grata i povukao saglasnost za djelovanje počasnog konzula Ruske Federacije u Crnoj Gori.
O tim mjerama su, kako dodaju iz Vlade, obavijestili rusku ambasadu, uz rok od sedam dana da diplomatski predstavnik napusti Crnu Goru. Rusija, sa druge strane, tvrdi da će odgovoriti na masovno protjerivanje diplomata u zapadnim zemljama. - Rusija će definitivno uzvratiti na odluku više zemalja Evropske unije i ostalih zapadnih zemalja da protjera ruske diplomate, ali će to učiniti u pogodno vrijeme – kazao je juče portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Odluku crnogorske Vlade da protjera jednog ruskog diplomatu i da povuče saglasnost za djelovanje počasnog konzula Ruske Federacije Bora Đukića u Crnoj Gori, komentarisali su u Ambasadi Rusije u našoj zemlji.
- U Rusiji je 28. mart proglašen za dan žalosti zbog velikog broja poginulih u požaru u Kemerovu. Građani Crne Gore donose cvijeć e, svijeć e i igrač- ke ispred zgrade Ambasade. Crnogorske vlasti takođe nijesu ostale po strani već su tog dana objavile odluku o protjerivanju ruskog diplomate i oduzimanju akreditacije počasnog konzula - naveli su u saopštenju koje je objavljeno na sajtu Ambasade.
Ambasador Crne Gore u Moskvi Ramiz Bašić kratko je kazao da još nema odgovor zvanične Moskve. – Ruska strana još nas nije obavijestila koje će uzvratne mjere preduzeti – rekao je Bašić u izjavi za Pobjedu.
Talas protjerivanja ruskih diplomata uslijedio je nakon što je britanska premijerka Tereza Mej obavijestila javnost da je više od 130 ljudi moglo biti izloženo nervnom agensu kojim su otrovani Skripalj i njegova kćerka i za taj napad direktno optužila Rusiju.
Velika Britanija je to ocijenila kao napad na svoju teritoriju i o tome izvijestila Evropski savjet, pozivajući se na odredbe Lisabonskog sporazuma koji obavezuje države članice na međusobnu solidarnost i pomoć.
Takođe, Britanija se, kao članica NATO, pozvala na član 5 Ugovora, što je značilo ,,zeleno svjetlo“ za konkretnu akciju EU i NATO. SAD i Evropska unija su se složile da iza napada stoji Rusija i pokazale su solidarnost sa Velikom Britanijom.
Opširnije u Pobjedi...