Politika

TERZIĆ: Zašto u CG nema hrabrosti za slobodno iskazivanje političkog stava

Izborno pravo građana je dio osvojenih političkih sloboda. Konkretan oblik primjene uzete Slobode, za razliku od date Slobode.  A na izbornom mjestu  u demokratskom „budžaku“ glasač  iskazuje politički stav na osnovu  znanja, ličnog stanja, emocija i sjećanja. Formalno, bez straha da glasa, ali u podsvijesti sa iracionalnom zebnjom od posljedica kako će da glasa.
TERZIĆ:  Zašto u CG nema hrabrosti za slobodno iskazivanje političkog stava
Portal AnalitikaIzvor

Piše: Mihailo TERZIĆ

Sa osjećajem ograničene slobode, zbog konflikta  sa  samim sa sobom, kako da slobodu „ZA“ konkretno i objektivno iskaže?

Nedostatak građanske hrabrosti za slobodno iskazivanje političkog stava, posledica je nedovoljnog poznavanja opštih vrijednosti u crnogorskom društvu i neselektivan odnos prema hijerarhiji ličnih i opštih ciljeva. Otuda i deficit validne procjene, Programa političkih ponuda  predloženih kandidata i njihovih krajnjih političkihnamjera.

Kao prvo ograničenje u iskazu političkog stava na glasačkom listiću je,  tradicionalna emotivnost. Iracionalna preispitivanja!Te ko je kandidat, je li od onih, ili ovih,ko mu je bio predak a ko potomak..i tako redom, da  skoro, i zaboravimo na realnu političku ponudu kandidata kojoj poklanjamo deo naše građanske slobode i prava.

Onda se ispriječi utilitarna sebičnost. Od koga Programa ću imati najviše koristi ja i moji…Ovaj obeća, onomad, da će nam zaposliti „malog“ i neko bolje mjesto,samo ako dođe na vlast…..

Pa, familijarno bratsko-plemenska uslovljenost…. Bogami će svi moji glasati za Onog a ne za Ovog…moram i ja, šta ću…

I tako redom, nižu se iracionalne, sebične, osvetničke, familijarne i bratske sujete.

Opšte dobro: Zaboravlja se bitno i dugoročno OPŠTE DOBRO.

Umjesto da odaberemo Program koji nudi dugoročnu SIGURNOST,KVALITETNIJI ŽIVOT I VEĆI DRUŠTVENI UGLED pristajemo na dobrovoljnu samoobmanu.

terzicSopstvenu SLOBODU IZBORA pretvaramo auto manipulativnu destrukciju i iluziju, koja nam briše sjećanje na ONOMAD  a zamagljuje perspektivu za SJUTRA.Nesavjesnim„glajhšaltovanjem“ sve izjednačujemo i  relativizujemo.

Zaboravljamo  političke „šatordžije“, ulično nasilje, optužene za pokušaj državnog udara. Čak i one, na tragu veleizdaje, koji neće slobodnu i savremenu CG. Svi oni u izbornoj paradi nastupaju maskirani demokratskim manirima i slatkorečivim šupljim obećanjima.

Neodgovornim odnosom, prema sebi i svojoj državi, zapostavljamo rezultate VIZIJE državničke  politike, koja je obnovila crnogorsku državu,afirmisala kolektivno dostojanstvo crnogorskog društva i međunarodni autoritet crnogorske države. Ponekad smo  spremni da za dnevni piljarski interes, žrtvujemo te osvojene veličanstvene vrijednosti CG.

Agresivna kampanja: Predizborne  kampanje, zapravo, imaju za cilj da utiču na izborno ponašanje birača. Svaka svoje programe i kandidate prikazuje u najboljem svijetlu a najrazličitijim metodama i sadržajima utičuna formiranje pojedinačnih i kolektivnih političkih stavova birača. U savremenim uslovima masovne tehnologije, kampanja je totalna, agresivna i manipulativna.

Najbolja odbrana od agresivnosti izborne kampanje je,da se period kampanje prihvati kao politički neuračunljivo vrijeme. Nešto slično zabrani lova u vrijeme parenja divljih zvijeri,i ovdje se vodi propagandna borba za „političko parenje“ i borba za osvajanje najbolje političke pozicije.

Dešava se virtualna simulacija iskrivljene stvarnosti,selektivne prošlosti i nerealne budućnosti. Atakuje se na najsuptilnija ljudska osjećanja kako bi se manipulisalo biračkim pravom građana.

Za birače bi predizborna kampanja trebala da predstavlja SAMO estradni performans-podsjetnik, bez  uticaja na političke stavove.

Smisleno je zapitati se, zbog čega bi predizborno vrijeme, od mjesec dana iluzije, bilo važnije za političke stavove birača, od vremena od četiri godine stvarnosti, između izbora?

Za predstojeće predsjedničke izbore u CG svakom građaninu je jasna vizija i strategija  globalnog razvoja CG. To je trend koji podnosi samo ponude programa kako da se, na najbolji način, angažuju sistemi i sub sistemi  crnogorske države u funkciji što brže i kvalitetnije realizacijekonkretnih zadataka iz strategije razvoja CG.

Programi predsjedničkih kandidata koji su,u među izbornom vremenu,iskazali političku namjeru da mijenjaju viziju razvoja CG, pokušavaju tu namjeru, najsuptilnijim manipulativnim sadržajima i oblicima kampanje PRIKRITI i izbrisati iz sjećanja građana.

                                                         

 

Portal Analitika