Društvo

Ljekari ostaju bez licence?

Četvoro ljekara iz Bijelog Polja, koji su prošle sedmice odlukom Apelacionog suda osuđeni na po godinu zatvora zbog teškog krivičnog djela protiv zdravlja ljudi, ostaće bez licence za rad ako presuda, eventualno, ne bude preinačena na Vrhovnom sudu.
Ljekari ostaju bez licence?
PobjedaIzvor

Predsjednik Ljekarske komore dr Aleksandar Mugoša za Pobjedu kaže da to nalaže Zakon o zdravstvenoj zaštiti, te da Komora nema mogućnost da zaštiti ljekare ,,od tako teške osude i kazne“.

ŠTO KAŽE ZAKON

- Član 116. Zakona o zdravstvenoj zaštiti nalaže trajno oduzimanje licence za rad doktora medicine u slučajevima kada je ,,zdravstveni radnik pravosnažno osuđen zbog učinjenog teškog krivičnog djela protiv zdravlja ljudi...“. To je sila zakona i Komora nema mogućnost da zaštiti kolege od tako teške osude i kazne. U tom postupku svakako ćemo sačekati krajnju odluku koju će nam Sud dostaviti, s obzirom na to da imam saznanja da će kolege podnijeti zahtjev za zaštitu zakonitosti Vrhovnom sudu Crne Gore – kazao je dr Mugoša.

aleksandar-mugosa-doktor-1512-2017-mara-babovic-002

Ipak, kako ističe, Ljekarska komora kao strukovna organizacija ima obavezu da izanalizira sve dostupne preporuke i protokole za liječenje i postupanje u sličnim situacijama, kao i mogućnosti njihove primjene u konkretnom slučaju.

Apelacioni sud preinačio je prošle sedmice presudu Višeg suda u Bijelom Polju i optužene ljekare Tomislava Jeremića, Haku Tahirović, Zvonka Puletića i Jelu Cimbaljević osudio na po godinu dana zatvora. Taj sud donio je presudu kojom su kao neosnovane odbijene žalbe optuženih ljekara.

Ljekari su osuđeni u julu prošle godine na po sedam mjeseci zatvora, a Zvonko Puletić i Jela Cimbaljević na šest mjeseci kućnog pritvora. Ljekari su se optužnicom teretili za teško djelo protiv zdravlja ljudi, jer nijesu spriječili izbijanje infekcije u porodilištu u novembru 2014. Usljed infekcije jedna beba je umrla.

PROTEST

Sindikat doktora medicine pozvao je ljekare da sjutra u znak protesta protiv, kako su istakli, govora mržnje i otvorenog poziva na linč izađu u 10 sati ispred ustanova na pola sata, čime će iskazati solidarnost sa osuđenim kolegama iz Bijelog Polja.

Predsjednica ovog sindikata Milena Popović-Samardžić reagovala je na izjave roditelja koji su komentarisali presudu ljekarima.

- U javnosti se posljednjih dana sluša govor mržnje u kojem se ljekari nazivaju ubicama i najavljuje neko bolje vrijeme u kome će se ljekari više i bolje hapsiti i kažnjavati na veće zatvorske kazne. Obećavamo im da to vrijeme neće dočekati jer neće imati koga da hapse - poručila je Popović-Samardžić, podsjetivši da je od 2014. godine javni zdravstveni sistem napustilo više od 100 ljekara.

Ona je istakla da se danas ,,kriminalci nazivaju bezbjednosno interesantnim osobama“, a ljekar koji je obavio 700 porođaja, izvodio 150 do 200 ginekoloških operacija, bio mentor mnogim mladim kolegama, izgradio službu sa osam specijalista, naziva se ubicom.

- U svakoj demokratskoj državi neprihvatljivo je da pravosuđe nema elementarne uslove za nepristrasno vođenje postupka prema najuvaženijim članovima društva, da se ljekarima oduzima pravo na pravično suđenje, da su dužni da dokazuju nevinost umjesto da se utvrđuje njihova krivica, da građani pozivaju na linč dok se krivica utvrđuje, ne u sudu, već na ulici – navela je Popović-Samardžić.

Prema njenim riječima, javnost do sada nije bila u prilici da čuje drugu stranu priče, a to  je da „su ti isti ljekari više puta upozoravali Ministarstvo zdravlja i Ljekarsku komoru na alarmantno stanje u bolnici“.

milena-popovic-samardzic-doktorka-0504-2016OSTAVLJENI SAMI SEBI

- Naravno, ostavljeni su sami sebi, bez reakcije nadležnih. Javnost nije čula ni priču o tome kakav je osjećaj tri mjeseca ležati u ćeliji sa tri teška prestupnika, kako je tri godine živjeti bez prihoda dok rasprodajete sve što ste za života stekli. Kakav je osjećaj biti osuđen na godinu dana zatvorske kazne, osuđen zbog nepostupanja u skladu sa medicinskom doktrinom, ali tamo gdje postoje uslovi za njeno sprovođenje, ne i kod nas. Ispostavlja se da smo i za to krivi. Priču o tome da je osuđenima faktički zabranjeno obavljanje zdravstvene djelatnosti za koju su se edukovali cijeli život - navela je Popović- Samardžić.

Ona je naglasila da se ,,kriminalizovanjem ljekara na ovakav način vrši individualizovanje sistemske odgovornosti i oslobađaju krivice svi drugi činioci u ionako ,,polomljenom sistemu“.

Portal Analitika