U upravama vodovoda smatraju da treba odgoditi primjenu zakona, zbog toga što predviđa da domaćinstva i privreda kubik vode plaćaju po istoj cijeni, čime ide na štetu građana, a u korist privrednika koji ostvaruju ekstra profit.
-Izjednačavanje cijena potrošačkih kategorija „fizička lica“ i „ostali korisnici“ uticalo bi na smanjenje finansijskih rezultata vodovodnih preduzeća, tako što bi dovelo do povećanja cijene vode svim korisnicima usluga,ž što bi predstavljalo udar na budžete potrošača – objasnili su Pobjedi iz Udruženja.
Zakon predviđa i da cijenu vode određuju lokalni vodovodi, a da saglasnost mora dati Regulatorna agencija za energetiku.
MANJKAVOST
Direktor mojkovačkog komunalnog preduzeća „Gradac“ Predrag Smolović kaže da je zakon manjkav i da cijene nije moguće ujednačiti.
- Nemoguće je izjednačiti cjenovnu potrošnju firmi i građana, jer jedni koriste pitku vodu kao tehničku. Nedopustivo je da pravna i fizička lica plaćaju istu cijenu. Na nedavnom sastanku predstavnika Udruženja vodovoda i resornog ministarstva dogovoreno je da se traži odgađanje primjene zakona. Kontaktirali smo Regulatornu agenciju, upravo vezano za izjednačavanje cijena i traženje „zlatne sredine“. Tu nema „zlatne sredine“. Očekujem da će se vrlo brzo, uz naše primjedbe, i to pitanje regulisati ako treba i kroz izmjene zakona - kazao je Smolović.
Domaćinstva u Mojkovcu kubik sada plaćaju 0,35 eura, a pravna 1,25 eura.
Nove cijene nijesu utvrdili ni u Rožajama. Direktorica tamošnjeg vodovodnog preduzeća Idrija Duraković kaže da su korekcije zakona tražili ranije.
- Na sastanku Udruženja Vodovoda u novembru donijet je zaključak da se uputi prijedlog za odgađanje primjene zakona u dijelu usaglašavanja, odnosno izjednačavanja cijena kod fizičkih i pravnih lica. Saznali smo da se pripremaju izmjene i dopune zakona u tomu dijelu. Pošto očekujemo da će inicijativa biti prihvaćena, nijesmo mijenjali cijene. Naravno, sve to mora da potvrdi lokalna uprava kao osnivač našeg preduzeća da bi mogli da krenemo u njegovu realizaciju - rekla je Duraković.
Domaćinstva kubik vode u opštini Rožaje plaćaju 0,30 a pravna lica 1,16 eura.
POSKUPLJENJE
Obavezu da odredi novu cijenu vode, nije ispunio ni barski Vodovod. Direktor tog preduzeća Zoran Pajović kaže da će ukoliko se cijene izjednače na gubitku bili građani.
- Sprovođenje člana 54 koji predeviđa da cijena vode ne smije da bude različita za pojedine korisnike rezultiralo bi enormnim povećanjem cijene za domaćinstva i njenim skromnim smanjenjem za pravna lica i preduzetnike. Zbog toga je Udruženje vodovoda Crne Gore i iniciralo odgađanje tih zakonskih rješenja na određeno vrijeme - objašnjava Pajović.
Potrošači u toj opštini sada kubik vode plaćaju od 0,96 eura koliko iznosi za domaćinstva, za ustanove predškolskog vaspitanja, 1,47 eura za ustanove osnovnog i srednjeg obrazovanja i zdravstvene, te 1,84 eura za ostala pravna lica i preduzetnike.
Da građani ne treba da plaćaju kubik vode po istoj cijeni kao privrednici saglasni su u Bijelom Polju. Direktor gradskog vodovoda Bistrica Milan Bulatović kaže da takav primjer ne postoji u okruženju.
(opširnije u Pobjedi)