Šeselj kaže da ce podnijeti zahtjev za preispitivanje pravosnažne presude u Hagu. Tvrdi da po anglosaksonskom pravu žalbeno vijeće nije moglo prvostepenu oslobađajuću da preinači u osuđujuću presudu, već da je moglo samo da traži ponovno suđenje.
Lider SRS-a kaže za N1 da bi sve zločine koje mu Hag stavlja na teret ponovio, ako bi opet bio u prilici.
"Oni su mogli da ukinu presudu i vrate je na ponovni postupak", kazao je lider radikala i dodao da si drugostepenu presudu protiv njega donijeli oni koji ga "nikada u životu i nisu vidjeli".
Prema njegovim riječima, u Hrtkovcima nikada nije bilo sistematskog i rasprostranjenog napada na civilno stanovništvo.
"Raspostranjen i sistematski napad je kada artiljerija tuče, kada minobacači pucaju. Nijedan Hrvat nije protjeran sa područja Vojvodine, nego su svi prethodno zamijenili stanove i kuće i prošli mnogo bolje od Srba", rekao je on.
Šešelj je kazao da je "veoma ponosan na sve pripisane ratne zločine i zločine protiv čovječnosti i da je spreman da u budućnosti višestruko obnovi".
Međunarodni sud u Hagu pravosnažno je osudio Šešelja na 10 godina zatvora zbog podsticanja i počinjenja progona Hrvata u selu Hrtkovci u Vojvodini, 1992. godine. Apelaciono vijeće suda konstatovalo je da je Šešelj kaznu već odslužio, jer je u pritvoru u Hagu bio od 2003. do 2014. godine.
Vijeće je u svim drugim aspektima odbacilo žalbu tužilaca na prvostepenu presudu kojom je Šešelj bio oslobođen krivice za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, 1991-93.
Pravosnažnom presudom potvrđeno je da nije postojao udruženi zločinački poduhvat trajnog i nasilnog uklanjanja Muslimana i Hrvata sa velikih dijelova teritorija Hrvatske i BiH, koje bi bile uključene u novu državu pod srpskom kontrolom. Po optužnici, na čelu tog poduhvata bio je tadašnji predsjednik Srbije Slobodan Milošević, a jedan od učesnika bio je Šešelj.