Abiznis

U susret novim izazovima na planu očuvanja fiskalne discipline

Državna revizorska institucija (DRI) usvajanjem novog Strateškog plana razvoja do 2022. godine trasiraće put koji će unaprijediti njenu stabilnost, profesionalnost i nezavisnost, ocijenio je predsjednik Senata DRI Milan Dabović.
U susret novim izazovima na planu očuvanja fiskalne discipline Foto: UGC
Portal AnalitikaIzvor

“Strategija, koju je usvojio Senat, predstavlja koncept razvoja koji ide u susret novim izazovima kao što su dalje unaprijeđenje saradnje sa Skupštinom i Vladom, jačanje saradnje s medijma i civilnim sektorom, kao i vrhovnim revizorskim institucijama na međunarodnim i regionalnom nivou”, rekao je Dabović na konferenciji za novinare.

On je najavio da će naredne godine biti otganizovana regionalna konferencija na temu saradnje DRI sa parlamentom. Takođe, u prvom kvartalu iduće godine biće usvojena komunikaciona strategija kojom će se definisati organizacija godišnje i pojedninačnih konferencija za novinare DRI, kao i objavljivanje saopštenja nakon završenih revizija.

Dabović je kazao da je Strateški plan za narednih pet godina uradila radna grupa iz DRI, u saradnji sa ekspertima SIGME. Dodao je da sastavni dio tog dokumenta predstavlja akcioni plan, kojim se konkretizuju rokovi i odgovornost zaposlenih u vezi sa njihovim sprovođenjem.

“Državni revizori u Crnoj Gori danas predstavljaju temelj očuvanja fiskalne discipline u javnim finansijama, a DRI uživa poseban status i ugled u domaćoj i međunarodnoj javnosti”, smatra Dabović.

Strateškim planom je predviđeno jačanje kapaciteta institucije kroz unaprijeđenje unutrašnje organizacije, intenzivnije obuke i poboljšanje informacionog sistema.

“Usvajanje novih znanja i tehnika revizije čini primarni interes institucije. To znači da individualna znanja pojedinca moraju dobiti kolektvno obilježje kroz razmjenu znanja interne i eksterne obuke i stalno unaprijeđenje revizorske prakse”, saopštio je Dabović.

Prema njegovim riječima, DRI se nakon decenijskog iskustva suočava sa novim izazovima, koji su u vezi sa budućim reformama javnih finansija.

Ekspert SIGMA-e Bjanka Breteše kazala je da ta organizacija ima dugo partnerstvo sa DRI i da su njeni predstavnici bili uključeni i u izradi prethodnog strateškog plana razvoja, od 2012. do prošle godine.

“DRI je u prethodnih pet godina napredovala i profesionalno i institucionalno. Sada objavljuje pravovremeno revizorske izvještaje, koji su dobrog kvaliteta”, rekla je Breteše.

Ona smatra da DRI ima snažne osnove i za budući razvoj.

“Narednih pet godina je potrebno da se iskoriste profesionalne vještine i stručnost, kako bi mogla da se poveća efikasnost DRI”, navela je Breteše.

Ona je saopštila da je stateškim planom u narednih pet godina definisano šta će DRI da radi, kao i ono čime se neće baviti.

“DRI zaslužuje punu podršku EU. Već su stigli i prvi pozitivni komentari na strategiju razvoja iz Brisela”, rekla je Breteše.  

Senator DRI Nikola N. Kovačević ocijenio je da je vrhovna revizorska institucija u prethodnih pet godina ostvarila značajne rezultate na institucionalizaciji i jačanju finansijske discipline.

“DRI je unaprijedila zakonodavni okvir i kvalitet revizija, ali i preuzela nove obaveze među kojima su revizije finansijskih izvještaja političkih partija”, rekao je Kovačević.

Strateški plan, kako je ocijenio, daje prikaz osnovnih ciljeva i aktivnosti i definiše pravce daljeg razvoja institucije.

Strateškim planom su definisani ciljevi među kojima su jačanje integriteta i uticaja DRI u unaprijeđenju upravljanja javnim finansijama, kao i povećanje kapaciteta i efikasnosti rada.

Kovačević je najavio da će DRI, shodno Akcionom planu, u narednom periodu potpisati sporazume i protokole sa Skupštinom, Vladom, i tužilaštvom.

“Protokol o saradnji sa Skupštinom biće potpisan do kraja juna, a do kraja septembra sa tužilaštvom. Do sredine naredne godine biće potpisan i protokol o saradnji sa Vladom. Vlada je još prije dvije godine formirala koordinaciono tijelo koje se bavi realizacijom preporuka DRI, što je jedinstven organ u regionu. Od tada se poboljšalo poštovanje naših preporuka”, istakao je Kovačević.

Senator DRI Zoran Jelić istakao je da je Crna Gora duboko “zagazila” u pregovore sa EU i da se, u cilju što skorijeg članstva u Uniji, mora obezbijediti puna implementacija standarda u svim oblastima, uključujući i finansijski nadzor.

Njegov kolega Branislav Radulović naglasio je da DRI ima dobru saradnju sa civilnim sektorom i medijima.

“Svi naši izvještaji su u cjelosti dostupni javnosti. Sada se težište prenosi na to da li je subjekt revizije realizovao preporuke, čime se revizije ponovo vraćaju u fokus javnosti.  Takođe, treba razvijati dijalog oko pojedinih segmenata nalaza revizije kao što je bio slučaj sa naplatom koncesija na šume”, podvukao je Radulović.  

Portal Analitika