„Uvjeren sam da će Crna Gora za tri do četiri godine okončati pregovarački proces, početi formalizaciju svog učlanjenja u EU i taj proces završiti do 2025, bez obzira šta ko mislio u EU i bez obzira na koji način nas upozoravali na potencijal administrativni i svaki drugi koji imamo“, kazao je Marković.
Marković je rekao da regiona Zapadnog Balkana „pati od istorijskog zaostajanja u svakom smislu za razvijenim svijetom, prije svega Evropom“ ali da je Crna Gora „planetarno prepoznata u investicionom smislu“.
On je 2017. godinu ocjenio veoma uspješnom za Crnu Goru na makroekonomskom nivou i nivou fiskalnih politika, te da je rast ekonomije bio projektovan na 2,7 odsto a on je na kraju godine iznosio 4,4 odsto.
„To je jedna od najvećih stopa rasta u Evropi, da po ovom stopi rasta i po stopi rasta iz prethodnih godina naša ekonomija duplo brže raste od ekonomije EU. Naravno ne zanosimo se tim podatkom“, naglasio je Marković dodajući da je u emisiji euro obveznica Crnoj Gori nedavno odobrena najniža kamata i najduža ročnost od kad se pojavljuje sa svojim obveznicama na međunarodnom finansijskom tržištu. „Taj ćemo novac usmjeriti na refinansiranje našeg javnog duga, relaksirannje opterećenje naših javnih finansija u naredne tri godine i na taj način više novca usmjeravati u kapitalni budžet“, rekao je premijer Marković ističući da će to biti prilika za banke da investiraju novac u razvoj infrastrukture, poljoprivrede. On je najavio novi investicioni zamah u energetskom sektoru.
„To neće značiti samo investicije u male hidroelektrane, vjetroelektrane, nego u solarnu energiju i nove objekte hidrocentrala, vjerovatno na Morači i Komarnici“, istakao je Duško Marković akcentujući da su „trendovi u svim sektorima dobri i velike su razvojne mogućnosti”.
NLB banka i Slovenački poslovni klub u hotele Regent Porto Montenegro priredili su biznis forum „Evropske integracije Zapadnog Balkana, uticaj na ekonomiju i razvoj biznisa” koji je okupio veliki broj učesnika iz sfere ekonomije u regionu.