Politika

Lideri u regionu, ali ima još mnogo posla

Evropska komisija objavila je juče izvještaj o Crnoj Gori za 2017. godinu u kojem je iznijela generalnu ocjenu da postoji napredak u ključnim oblastima za proces integracija, ali i uputila kritike na račun rezultata u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, slobode medija i nezavisnosti i profesionalnosti pravosuđa.
Lideri u regionu, ali ima još mnogo posla
PobjedaIzvor

Visoki evropski zvaničnici poručili su da je Crna Gora najviše napredovala i da je i dalje lider Zapadnog Balkana, ali ponovili da se naša zemlja ne smije zaustaviti na tome, već preduzeti još ozbiljnije korake ka EU.

Tokom jučerašnjeg predstavljanja izvještaja u Strazburu, šefica EU diplomatije Federika Mogerini kazala je da je politika proširenja za EU investicija u sigurnost, mir i prosperitet Evrope. Naglasila je da su, od svih zemalja Zapadnog Balkana, Crna Gora i Srbija ostvarile najveći napredak. Dodala je da se svaka od država procjenjuje na osnovu sopstvenog učinka.

- Zapadni Balkan jeste Evropa i biće dio Evropske unije. Vidimo pozitivne pomake, pojačali smo našu aktivnost, a naši zadaci su jasni. Crna Gora i Srbija su ostvarile napredak, a otvaramo pregovore sa Albanijom i Makedonijom- rekla je Mogerini.

Ona očekuje da će naredni mjeseci donijeti i izazove, ali je uvjerena da će proći u znaku napretka zemalja na putu ka EU.

- Zemlje regiona su sprovele važne reforme i modernizovale privrede. Od šest zapadnobalkanskih partnera Crna Gora i Srbija su dobro napredovale u pregovorima - rekla je Mogerini.

Evropski komesar za proširenje Johanes Han ocijenio je da je evropski cilj izvoz stabilnosti, kako se ne bi uvozila nestabilnost. Dodaje i da je optimističan kada je riječ o zemljama regiona, ali napominje da do EU nema prečica.

- Ko ide brže, morao bi biti nagrađen pa će učinci pojedinih zemalja biti kriterijum za napredak- rekao je Han.

NAPREDAK U PRAVOSUĐU

U objavljenom dokumentu EK navodi se da je Crne Gora umjereno spremna da primjenjuje evropske standarde u oblasti pravosuđa i temeljnih prava, i u ovoj oblasti je, kako ocjenjuju, napravila određeni napredak.

- Zakonodavni okvir za pravosuđe koji je namijenjen povećanju nezavisnosti i profesionalizma tek treba da bude u potpunosti implementiran. Institucionalni kapaciteti su ojačani. Međutim, korupcija je široko rasprostranjena i ostaje oblast za zabrinutost, navodi se u izvještaju.

Kad su u pitanju temeljna prava, EK zapaža da je poboljšan rad kancelarije Ombudsmana, ali još uvijek se, kako dodaju, ulažu napori na jačanju institucionalnog okvira i djelotvorne zaštite ljudskih prava u praksi.

U izvještaju je navedeno da, uprkos određenom napretku, korupcija ostaje prisutna u mnogim oblastima i nastavlja da bude razlog za zabrinutost.

- Dalje unapređenje bilansa ostvarenih rezultata u pogledu uspješnih istraga i presuda biće moguće samo u uslovima gdje su nezavisne institucije zaštićene od bilo kakvog neprimjerenog uticaja i podstaknute da u potpunosti iskoriste svoja ovlašćenja, ističe se u dokumentu.

obracanje-mogerini-preko-video-linka-1704-2018-ivana-bozovic-11SLOBODA IZRAŽAVANJA

Kad je u pitanju sloboda izražavanja, Brisel zapaža da u toj oblasti nije postignut napredak.

- Crna Gora je postigla određeni nivo pripreme u pogledu slobode izražavanja, ali u izvještajnom periodu nije postignut napredak. Nije bilo značajnijih događaja u istragama u vezi sa starim slučajevima nasilja nad novinarima. Nedavno političko miješanje u rad Savjeta nacionalnog javnog servisa i Agencije za elektronske medije predstavlja razlog za ozbiljnu brigu. Medijska scena ostaje veoma polarizovana, a izazovi u razumijevanju uloge slobodnih medija i dalje postoje. Broj slučajeva klevete i dalje je visok, takođe zbog slabih mehanizama samoregulacije, navodi se u dokumentima.

Zbog toga EK preporučuje našoj zemlji da ojača medijske slobode i spriječi političke pritiske na bilo koji medij.

Prethodnu godinu je prema zapažanju evropskih zvaničnika obilježio nizak stepen povjerenja u izborni okvir i dugotrajni parlamentarni bojkot od cjelokupne opozicije, od parlamentarnih izbora u oktobru 2016. godine.

- U decembru 2017. godine, Skupština je bez odgovarajućih javnih konsultacija usvojila set zakona koji samo djelimično odgovaraju na preporuke Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (OSCE / ODIHR). Potrebno je razmotriti i sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva, napominje se u izvještaju.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika