Politika

NATO je na Balkanu da bi se izbjegla eskalacija tenzija

Zapadni Balkan je srce Evrope, i NATO mora biti prisutan u ovom regionu, kako bi se izjegla eskalacija tenzija - ocijenio je Generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg.
NATO je na Balkanu da bi se izbjegla eskalacija tenzija
PobjedaIzvor

Na pitanje Pobjede na koja je dešavanja mislio kada je kazao da događaji na Zapadnom Balkanu mogu otići u pogrešnom pravcu, te da se plaši da je NATO previše pažnje obraćao na Srednji Istok, umjesto na region, Stoltenberg je kazao da Alijansa jednako vodi računa i o prijetnjama koja se dešavaju u Iraku i Iranu, i o onima u našem regionu.

IZAZOVI

- Moja poruka je bila da moramo da vodimo računa o prijetnjama koje se dešavaju u Iraku i Iranu, ali da ne zaboravimo ni izazove na Zapadnom Balkanu, koje smo vidjeli da se dešavaju na teritoriji NATO. I Srednji Istok je jednako važan za NATO kao i Zapadni Balkan, tako da moramo da uradimo obje stvari u isto vrijeme iako se radi o dva različita regiona, moramo da ostanemo fokusirani na oba, rekao je Stoltenberg na pres konferenciji u sjedištu NATO, a uoči sastanaka ministara vanjskih poslova koji će danas početi u Briselu.

Dodao je i da je NATO osim što ima istoriju na Zapadnom Balkanu, prisutan u regionu i danas. - Zapadni Balkan je srce Evrope, Alijansa ima istoriju ovdje, i dalje je prisutna. Prisutni smo na Kosovu, imamo štabove u Skoplju i u Sarajevu, pomažemo našim partnerima kroz reforme i takođe imamo članice NATO na Zapadnom Balkanu, Vašu zemlju – Crnu Goru, rekao je generalni sekretar. Alijansa je, dodaje, partner i sa Srbijom, a razgovaraju i sa Makedonijom i Bosnom i Hercegovinom. - NATO ima mnogo aktivnosti, partnera, članica na Zapadnom Balkanu. Nastavljamo da radimo sa njima da bi izbjegli eskalaciju tenzija, jer smo vidjeli da su se dešavale opasne stvari. I ubuduće ćemo raditi sa našim partnetrima i članicama da bi izbjegli nove sukobe, zaključio je Stoltenberg u odgovoru na naše pitanje.

PONAŠANJE

U Briselu će, kao što je i Stoltenberg najavio, danas početi sastanak ministara spoljnih poslova NATO. Crnu Goru će predstavljati šef diplomatije Srđan Darmanović, a Rusija će biti prva tema današnjeg sastanka.

Kako je istakao Stoltenberg, Moskva već godinama pokazuje znake opasnog ponašanja, poput miješanja u demokratske procese, nelegalne aneksije Krima, destabilizacije istočne Ukrajine, sajber napada i širenja lažnih informacija. Rusija, dodaje, podržava brutalni režim u Siriji koji koristi hemijsko oružje i najvjerovatnije stoji iza napada nervnim gasom u Solsberiju.

- Iako smo pojačali kolektivnu odbranu, na najveći nivo od Hladnog rata, vidimo da Rusija i dalje pokušava da se miješa u zemljama članicama. Ministri će sjutra vidjeti šta još možemo da uradimo. Kad su tenzije ovako visoke, još je važnije da razgovaramo s Rusijom. NATO ostaje otvoren za dijalog. Nastavićemo da radimo na tome kako bi došlo do narednog sastanka NATO – Rusija - rekao je Stoltenberg. Sastanak ć e se zatvoriti sjednicom o Zapadnom Balkanu i politici otvorenih vrata NATO-a. Očekuje se da ć e ministri razgovarati o napretku BiH, Makedonije i Gruzije. Stoltenberg je napomenuo da je „Ukrajina takođe izrazila svoje težnje za članstvom, i očekujem da ć e ministri to željeti da riješe.“ Ministarski sastanak u petak ć e biti posljednji u sadašnjem sjedištu NATO-a, u kojem je Alijansa bila smještena 50 godina. Kada se ministri odbrane okupe u junu, sastać e se u novom štabu NATO-a, koji je Stoltenberg nazvao „novim domom moderne i napredne Alijanse“.

Portal Analitika