- U Privrednom sudu Crne Gore, u posljednjih pet godina nad 2.291 društvom otvoren je stečajni postupak. U 2014. godini otvoren je 431 postupak, u 2015. godini 515, u 2016. godini 561, a u prošloj godini 601. U tekućoj godini do sada su otvorena 183 postupka stečaja - objašnjava predsjednik.
Na pitanje koliko su radnika zapošljavala preduzeća koja su do sada otišla u stečaj, Jovanić ističe da Privredni sud ne vodi tu evidenciju.
- Privredni sud u tom dijelu ne vodi evidenciju. To je u nadležnosti drugih državnih organa, koji vode evidenciju o zaposlenim licima kod svih privrednih subjekata registrovanih u Crnoj Gori - pojašnjava Jovanić.
On kaže da je u sudu trenutno u radu 269 predmeta stečajnih postupaka.
- Trenutno je podnijeto 40 prijedloga za otvaranje ste- čajnog postupka o kojima sud još nije odlučio - dodaje predsjednik suda.
Objašnjavajući složenost predmeta koji su u radu Jovanić kaže da oko 70 odsto predstavlja predmete kod kojih postoji stečajna masa.
- Kod kojih se vrši prodaja imovine i oni zbog toga duže traju, odnosno interesovanje potencijalnih kupaca za imovinu stečajnih dužnika utiče i na dužinu trajanja stečajnog postupka. Dakle, svi oni postupci koji se vode nad stečajnim dužnicima što imaju imovinu, koja čini stečajnu masu, smatraju se složenim postupcima, pa sud u tom dijelu ne vrši kategorizaciju na ,,veće“ ili ,,manje“ stečajne dužnike, odnosno postupke - objasnio je našoj redakciji predsjednik suda.