“U vršenju nadzora nad primjenom važećeg Zakona o zaštiti lica i imovine utvrđeno je da je u Crnoj Gori na poslovima zaštite angažovano oko 3.500 lica”, navodi se u obrazloženju Predloga zakona o zaštiti imovine i lica.
O novom Zakonu o zaštiti imovina i lice biće riječi na skupštinskom Odboru za bezbjednost na sjednici koja je zakazana za 7. maj.
Prema obrazloženju, odobrenje za obavljanje djelatnosti fizičke zaštite posjeduje 39 privrednih društava, pravnih lica i preduzetnika, za obavljanje poslova tehničke zaštite 13 privrednih društava, pravnih lica i preduzetnika, dok odobrenje za obavljanje poslova untrašnje službe zaštite devet privrednih društava, pravnih lica i preduzetnika.
“Država ima monopol upotrebe legitimne sile i jedino je ona odgovorna za unutrašnju bezbjednost i odbranu od vanjskih prijetnji. U novije vreme talas unutrašnjih sukoba osvijetlio je novi fenomen poznat kao privatizacija bezbjednosnih funkcija. U svijetu praksa je prepoznaje u oblastima vojske, unutrašnjih poslova i slično, a zastupljena je zavisno od zakonskih kapaciteta države. Privredna društva, druga pravna lica i preduzetnici koji obavljaju djelatnost zaštite lica i imovine pružaju usluge namijenjene zaštiti poslovanja, lica i imovine, time doprinoseći suzbijanju kriminala”, piše u dokumentu.
Takođe, ubrzani trend razvoja društva, obim i brizina sprovođenja privatizacije u Crnoj Gori, što je pozitivan trend kojim se povećava konkurentnost, direkno su povezani sa stvaranjem uslova za efikasnu zaštitu lica i imovine.
Analiza dosadašnje implementacije Zakona o zaštiti lica i imovine ukazuje na potrebu izmjena i dopuna pojedinih odredbi važećeg zakona, kroz preciziranje odreĐenih rješenja ili njihovu izmjenu, što će doprinijeti kvalitetnijoj primjeni Zakona u praksi.
“Naime, imajući u vidu značaj poslova koji obavljaju lica koja vrše zaštitu lica i imovine, kao i trenutno stanje u ovom sektoru u Crnoj Gori, ovim Zakonom o zaštiti lica i imovine bilo je neophodno propisati: obaveznu zaštitu objekata za proizvodnju hrane, finansijskih institucija i objekata u kojima se vrši poštanska i telekomunikaciona djelatnost, odnosno proširiti pojam obavezno štićenih objekata, nadležnost Ministarstva unutrašnjih poslova za davanje saglasnosti na plan zaštite, čija je sadržina utvrđena zakonom, ovlašćenja lica koja vrše poslove zaštite, kao i utvrditi djelokrug primjene ovlašćenja i restriktivnije uslove za izdavanje odobrenja i organizovanje unutrašnje službe zaštite”. piše u novom propisu.
Takođe potrebno je definisati vrijeme važenja odobrenja i dozvole za vršenje poslova zaštite, kako bi se nakon isteka vremenskog roka, utvrđenog zakonom, ponovo preispitali uslovi za izdavanje navedenih akata.
“Tu su i izgled uniforme koju nose lica koja obavljaju poslove zaštite, radi njihovog raspoznavanja i razlikovanja od službenih lica državnih organa koji obavljaju poslove u uniformi, evidencije koje vodi policija i pravna lica i preduzetnici, kao i rokove za čuvanja evidencija koje sadrže podatke o ličnosti i prekršajnu odgovornost lica koji vrše djelatnost i poslove zaštite”, zaključuje se u obrazloženju Predloga zakona.
P.Z.