Izvršni direktor Tare Radoje Kljajević naglasio je da fabrika već godinama proizvodi malo oružje, ali da su na sajmu u Maleziji predstavljene nove i modifikovane verzije.
Zanimljivo je da je Tara konstruisala prvi crnogorski automat TM-9, u kalibru 9x19mm. Kako se navodi u opisu proizvoda, to oružje je dizajnirano specijalno za snage bezbjednosti, te male dimenzije omogućavaju lako rukovanje u vozilima i zatvorenom prostoru. Osim automata, predstavljena je i jurišna puška TM-10 u kalibru 7,62mm NATO, koji se najčešće koristi za precizno gađanje, kao i kompaktna verzija pištolja TM-9.

Konstruisanje trajalo godinama
"Rad na konstruisanju oružja trajao je nekoliko godina, radi se o ozbiljnom razvojnom poduhvatu koji je podrazumijevao ulaganje ogromnih novčanih sredstava. Nabavljene su savremene automatizovane multifunkcionalne mašine, angažovan stručan inženjerski kadar iz oblasti proizvodnje oružja iz Austrije, Njemačke i Srbije. U pitanju je međunarodna saradnja, s tim što naglašavamo da se izrada svih osnovnih djelova obavlja u Mojkovcu, u Crnoj Gori", objasnio je Kljajević.
Interesovanje zbog kvaliteta i povoljne cijene
Izvršni direktor Tare je poručio da su na sajmu u Kuala Lumpuru posjetioci imali veoma pozitivan utisak, a posebno su zadovoljni pouzdanošću i ergonomskim dizajnom modela.

"Ako tome dodamo da smo prilikom izrade osnovnih djelova koristili najkvalitetniji čelik, polimerskim dodacima učinili modele lakšim i jednostavnijim za korišćenje, a da im je cijena na svjetskom tržištu veoma povoljna i konkurentna, smatramo da se mogu porediti sa oružjem velikih proizvođača. Veoma je teško biti konkurentan na zahtjevnom svjetskom tržištu oružja, bez obzira na činjenicu da se radi o ogromnom (neograničenom) tržištu, na kojem generalno ima mjesta za sve proizvođače. Ipak, svoje mjesto na tom tržištu vidimo od prvog dana ulaska u ovaj posao, tako da konkurentnošću i kvalitetom svojih proizvoda uz menadžersko iskustvo većinskih vlasnika kompanije, ne sumnjamo u uspjeh ovog posla", naglasio je Kljajević.
Počela serijska proizvodnja, pištolji idu u SAD
Kako je istakao, počela je i serijska porizvodnja, te se u ovom trenutku rade pištolji i rezervni djelovi za američko tržište.
Crnogorske snage bezbjebjednosti djelimično koriste pištolje i puške, koje je Tara donirala. "Postoji obostrano interesovanje za kompletno opremanje naših policijskih i vojnih snaga, ali još uvijek ništa nije konkretizovano", saopštio je Kljajević.
Kupci iz NATO-a, Ukrajine, Vijetnama...
Tara ne pravi samo oružje, več i pirotehnička punjenja, antiradarske i infracrvene mamce za avione, kao i druge slične porizvode.
"Proizvode plasiramo gotovo na svim kontinentima, tako da imamo kupce zainteresovane širom svijeta. Konkretno, to su određene zemlje članice NATO saveza, Ukrajina, Vijetnam, Indonezija itd", objasnio je Kljajević.
Zanimljivo je da ta fabrika proizvodi i dijelove za avionske katapulte, koji su nekoliko puta spasili živote pilotima u regionu.
"Rizik svodimo na minimum, ne možemo ga isključiti"
Nažalost, rad fabrike su u posljednje četiri godine obilježile i četiri nesreće u fabrici, u kojima su tri radnika izgubila život, dok je 16 povrijeđeno.
"Fabrika Tara u kontinuitetu, a naročito u zadnje nepunih tri godine, izdvaja značajna sredstva i posebno vodi računa o sistemu bezbjednosti i zaštite na radu. Pored stručnog kadra koji imamo, angažujemo eksterna lica i firme sa ciljem podizanja nivoa bezbjednosti. Imamo organizovanu zasebnu službu zaštite I bezbjednosti, koja na dnevnom nivou vodi računa o preduzetim mjerama zaštite i pridržavanju zaposlenih o te mjere", kazao je izvršni direktor te fabrike.
Kljajević je istakao da su često pod nadzorom redovnih i vanrednih inspekcija, a njihovi izvještaji potvrđuju da Tara preduzima i primjenjuje mjere zaštite u skladu za pozitivno pravnim propisima Crne Gore.
"Naše mogućnosti idu u pravcu svođenja rizika od nesreće na minimum, a taj se rizik u potpunosti ne može isključit", poručio je on.