O potpunom ukidanju naplate rominga od krajnjih korisnika unutar zemalja regiona Bosne i Hercegovine (Bih), Srbije, Crne Gore i Makedonije govorilo se na nedavno održanom samitu o digitalizaciji u Skoplju, kada je direktor Regulatorne agencije za komunikacije BiH Predrag Kovač kazao da trenutno postoji sporazum između navedene četiri države regiona prema kojem je ujednačena cijena rominga između njih i naredni korak bi trebalo da bude potpuno ukidanje naplate te usluge, kako je to već učinjeno među zemljama EU.
Još uvijek nije poznato kada bi takav sporazum trebalo da bude potpisan i sproveden.
Iz kompanije Telekom je rečeno da regulatorna intervencija takve vrste zasad ne bi bila u skladu sa propisima države, kao što nijesu bile ni prethodne.
– Ukoliko bi do nje došlo, za korisnike bi imala kratkoročnu korist u smislu nižih cijena rominga, a dugoročno će rezultirati nedovoljnim ulaganjem u napredne mobilne širokopojasne mreže, što bi opet imalo negativan uticaj na dugoročni razvoj konkurencije na tržištu – kazali su iz Telekoma.
Iz kompanije su ocijenili da bi takva regulacija za rezlutat imala neproporcionalne efekte za pojedine zemlje i pojedine operatore.
– Neki operatori će ostvariti značajan profit, a neki velike gubitke. Jasno je da bi na gubitku bili manji operatori i države sa manjim prihodima. Naime, određeni operatori, odnosno države moraće da investiraju mnogo da bi opslužili saobraćaj korisnika drugih operatora koji tu borave u kratkom vremenskom periodu, bez mogućnosti da adekvatno valorizuju ta ulaganja – kazali su iz kompanije.
Iz Telenora su naveli da će se ukoliko dođe do potpunog ukidanja naplate rominga od krajnjih korisnika unutar zemalja regiona kompanija pravovremeno izjasniti o toj odluci.
– Ovaj segment je u regionu regulisan Sporazumom o snižavanju cijena rominga između Srbije, BiH, Crne Gore i Makedonije. Telenor odluku implementira kroz svoju postojeću ponudu, putem koje se cijene usluge rominga konstantno smanjuju. Cijene rominga za Telenorove korisnike koji putuju u Srbiju niže su u odnosu na one preporučene sporazumom. Takođe, Telenor svojim korisnicima omogućava potpunu kontrolu troškova poziva i interneta u realnom vremenu uz „TravelSure” roming tarifu.
Dodali su da je finansijske efekte eventualnog ukidanja naplate rominga u regionu trenutno teško procijeniti.
Svaka promjena cijena je rizična
Iz Ministarstva ekonomije navode da su više puta ponovili svoju saglasnost sa predlogom regulatora o ukidanju dodatnih naknada za uslugu rominga u regionu.
– Očekujemo da se u relativno kratkom vremenskom periodu sve ekonomije zapadnog Balkana i zvanično izjasne po pitanju budućeg regionalnog regulatornog režima u oblasti rominga – kazali su iz ministarstva.
Naglasiili su da je očekivano da će povećanje korišćenja usluga u romingu nakon njihovog pojeftinjenja, posebno usluga prenosa podataka, kompenzovati operatorima negativne finansijske efekte smanjenja cijena i iz tog razloga procjena je da do poskupljenja usluga u nacionalnom saobraćaju neće doći.
– To je pokazala i praksa u EU u prvih šest mjeseci primjene nove direktive. Uostalom, tržište mobilne telefonije je konkurentno tržište i svaka promjena cijena nosi komercijalni i konkurentski rizik po onog operatora koji se za takav potez odluči – ocijenili su iz ministarstva.