Predavanje na temu ,,Kreativno razmišljanje treba razvijati a ne sputavati, najčešće roditeljske greške“ koje je održao stručnjak iz ove oblasti dr Ranko Rajović, osnivač MENSA Srbije i autor NTC (Nikola Tesla centar) sistema učenja izazvalo je ogromnu pažnju posjetilaca drugog festivala roditeljstva ,,Porodica fest“, koje je prije dva dana održano u parku na Kruševcu ispred Dvorca Petrovića.
Cilj predavanja bio je kako naučiti djecu da misle, da povezuju informacije, kao i odgovornost roditelja i greške koje prave u najranijem razvoju djeteta, kada se mozak najviše razvija.
RAZMIŠLJANJE
Pokazujući na grafikon zanimanja gdje se ne razmišlja, koja u posljednjih 40 godina opadaju, nestaju, dr Rajović naglašava da će u budućnosti te poslove obavljati roboti. - Moramo da spremamo djecu za zanimanja koja još ne postoje jer danas od 10 najtraženijih zanimanja u svijetu, prije 50 godina sedam nije postojalo – kaže Rajović. On poručuje da je asocijativno učenje mnogo korisnije od reproduktivnog. Djeca u Evropi, ističe dr Rajović, imaju slabo funkcionalno znanje zbog čega je Evropa od 2006. godine u panici. Kako dodaje, na svim međunarodnim testovima Crna Gora je među posljednjima u Evropi, iza nje su samo Makedonija i Kosovo. –
Ne povezujemo ono što znamo, zato što nas ne uče da razmišljamo i povezujemo informacije. Moramo učiti djecu da misle. Problem je jer ne znamo da napravimo pitanje za razmišljanje. Nemamo funkcionalno znanje. Naša djeca ne povezuju informacije. Ako djeca stalno uče napamet ne mogu razvijati funkcionalno znanje. Moramo da mijenjamo jako puno – upozorava Rajović. Da je pogrešno zahtijevati od djece da gradivo uče napamet, osnivač MENSA Srbije i autor NTC sistema učenja, pokazao je i praktičnim primjerom. Tražio je od posjetilaca da nauče za minut da nabroje po redosljedu 10 država koje im je zadao – što niko od prisutnih nije mogao.
- Naš rad sa djecom zasniva se na postavljanju zagonetnih pitanja, kako bi djecu naučili da misle – naglasio je Rajović. Ovakav način učenja prezentovao je posjetiocima, koji su zahvaljujući tome za kratko vrijeme naučili dosta o slavnom slikaru Vinsentu van Gogu.
KRETANJE
Na osnovu istraživanja koje je sprovodio, autor NTC sistema učenja ističe da su učitelji saglasni da je svaka nova generacija upisanih u prvi razred osnovne škole slabija u odnosu na prethodne - slabija motorika, koncentracija i pažnja, opšte znanje i siromašniji rječnik. Zbog toga, navodi on, takva djeca kada dođu u školu, ne mogu da sjede, pišu, računaju, da uče... Kako navodi, u Crnoj Gori preko 50 odsto djece je sa poremećajem govora, 60 odsto ima ravna stopala (prije 40 godina bilo je od osam do 12 procenata), a 60 odsto ih je sa poremećajem fine motorike.
- Polovina djece dođe u školu sa razvojnim smetnjama, što pokazuje da je problem nastao prije škole. Ko je odgovoran za to. Okruženje je glavni problem, a roditelji nijesu svjesni koliko okruženje utiče na razvoj djece – kaže dr Rajović i dodaje da okruženje danas nije isto kao prije 30 godina, a metode rada u školama i vrtićima su kao prije 50 godina. Napominjući da živa bića koja se kreću imaju neurone i da najkompleksniji nervni sistem ima čovjek, dr Rajović naglašava da se naš mozak razvija u pokretu. - Najvažniji period za razvoj mozga do sedme godine je od prve do četvrte godine. Dijete mora da se igra da bi aktiviralo te djelove mozga. Roditelji gledajte da dijete do šeste godine bude spretno i okretno, to je vaš posao. Da trči, da skače, da se vrti, da mu povežete regije mozga, a onda u školi dolazi učenje. Posao djeteta je da se kreće, ne da bude u kolicima do druge, treće ili četvrte godine. Kretanje razvija mozak, trčanje, skakanje, prevrtanje, svaka vrsta kretanja. Skok formira nervne puteve, a u tim nervnim putevima se nalaze misaoni procesi – poručuje dr Rajović.
Radeći u Kranju u Sloveniji, priča osnivač NTC sistema učenja, došao je do podatka da 60 odsto djece nije moglo da skoči unazad. Kako naglašava, dijete koje ne može da skoči unazad u školi neće razumjeti matematiku u minusu.
GREŠKE
Inteligencija, poručuje dr Ranko Rajović, zavisi od veze sinapsi koje se razvijaju zahvaljujući okruženju, a ne od neurona koje smo naslijedili od roditelja. Roditelji su odgovorni do pete godine da se ta veza aktivira na što bolji način.
- Svaki pokret je važan za razvoj mozga. Malu djecu treba pustiti na pod da se vrte. Treba ih pustiti da puze. Ako mu to ne dozvolimo, neće se razviti dio mozga za prste, pa će imati problem sa pisanjem u školi – priča Rajović . Roditelji često, upozorava osnivač MENSA Srbije i autor NTC sistema učenja, brane djeci da skaču. - Tu se aktiviraju svi mišići da dijete ne padne, stvaraju se novi nervni putevi i sinapse. Jedini naš posao je da pazimo da se ne povrijede, a ne da im branimo da skaču i da se igraju. Ne damo djetetu da drži ravnotežu, ne damo mu da padne.
Nama je problem da ne padne na beton ili na stepenice. Zato, vodite djecu u park, na livadu, pa neka padaju milion puta, ona moraju da se kreću jer se tako razvijaju – zaključuje dr Ranko Rajović. Festival roditeljstva, u okviru kojega je održano ovo veoma korisno predavanje, organizovali su udruženje Roditelji i socijalno preduzeće ,,Kreativa Lab“ u partnerstvu sa Glavnim gradom, Nacionalnom turističkom organizacijom i firmom ,,PG Sound“, u susret Međunarodnom danu porodice koji se širom svijeta obilježava 15. maja, a sa ciljem promocije uloge porodice kao temelja svakog društva i njenog značaja za zajednicu i pojedinca.
Djeci davati čvrstu hranu
Dr Ranko Rajović upozorava na sve češći problem zbog toga što roditelji ne daju djeci da jede čvrstu hranu. U Podgorici 70 odsto djece koja krenu u vrtić, skidaju koricu hljeba, jede pasiranu jabuku i bananu.
A bolje je da pojede jednu jabuku u 10 dana, nego da popiju svaki dan po dvije jabuke. Mekana hrana je veoma loša za razvoj mozga, dok će dijete koje jede čvrstu hranu imati bolji imunitet – kaže osnivač MENSA Srbija i autor NTC sistema učenja.
(foto: Buka)