U radu konferencije učestvovali su predstavnici Vlade, privrednih komora i komorskih asocijacija, međunarodnih finansijskih institucija, profesori univerziteta i akreditovanih centara za edukaciju iz regiona, kao i najznačajnije kompanije koje se bave prevozom putnika i tereta, uvozom vozila i logističkim uslugama, i koje djeluju Crnoj Gori i susjednim zemaljma.
Uvodne riječi imali su Osman Nurković, ministar saobraćaja i pomorstva u Vladi Crne Gore, Vlastimir Golubović predsjednik Privredne komore Crne Gore, Patrick Philipp, predsjednik IRU Academy i profesor dr Igor Vušanović, dekan Mašinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore.
Predsjednik Privredne komore Crne Gore Vlastimir Golubović kazao je da saobraćaj ima cilj da poveže sferu proizvodnje sa sferom potrošnje što je osnovna funkcija ove privredne djelatnosti i njen ogroman značaj za privredni život svake zemlje. Uzimajući u obzir navedeno, svjesna značaja saobraćaja, Privredna komora Crne Gore u svojoj organizacionoj strukturi ima Sektor za saobraćaj u okviru kojeg se prati i analizira poslovanje privrednih društava u svim vidovima saobraćaja, usklađuju redovi vožnje u međunarodnom i međumjesnom prevozu putnika, te izdaju TIR karneti.
Golubović je podsjetio da je u oktobru 2017. godine Komora formirala Centar za edukaciju u drumskom saobraćaju. U Centru se realizuje profesionalno osposobljavanje kadrova u drumskom transportu sa ciljem da menadžerima približi evropske standarde, postupke i procedure koji se koriste u modernom drumskom transportu a vozačima omogući savremeni trening kako bi ih osposobio za uspješno obavljanje prevoza.
- U profesionalnoj obuci kadrova u drumskom transportu u potpunosti su implementirani evropski standardi i korišćene su moderne nastavne metode, sa ciljem rješavanja postavljenih problema i davanja relevantnih odgovora na konkretna pitanja rada i djelovanja menadžera i vozača u savremenim uslovima. Posao osposobljavanja kadrova koji realizuje Centar za edukaciju u drumskom saobraćaju Privredne komore Crne Gore dobio je potpunu stručnu verifikaciju od strane IRU Akademije, tako da je Komorin Centar jedina licencirana institucija u Crnoj Gori za obavljanje ovih poslova.Praktično, sertifikati koji se dobiju nakon uspješno okončane obuke, menadžeri i vozači mogu koristiti u međunarodnom prevozu putnika i roba u svim evropskim zemljama – kazao je predsjednik Komore.
On je zahvalio Ministarstvu saobraćaja i pomorstva i ministru Nurkoviću što u kontinuitetu Privrednu komoru prepoznaju kao najvažnijeg partnera u ovoj oblasti, a što pokazuju povjeravanjem javnih ovlašćenja ovoj asocijaciji.
- Da je takav odnos Ministarstva opravdan potvrđuju pohvale koje Crna Gora dobija i od evropske konferencije ministara i Internacionalnog transportnog foruma kao vodećih institucija drumskog transporta u svijetu – rekao je Golubović.
On je pojasnio da Komora proslavlja 90 godina postojanja, te da je Konferencija jedna od aktivnosti kojom se obilježava jubilej.
Ministar saobraćaja pomorstva Osman Nurković izrazio je zadovoljstvo što je sa ključnim partnerima u ovoj oblasti, Privrednom komorom i Mašinskim fakultetom, organizovana prva međunarodna konferencija na ovu značajnu temu. On je govorio o Zakonu o prevozu u drumskom saobraćaju koji je u potpunosti usklađen sa legislativom EU i pravilima ITF-a i Poveljom kvaliteta.
- Glavna novina ovog zakona je obaveza posjedovanja licence za vozače i odgovorna lica u ovoj djelatnosti, za što moraju proći određene obuke. Sistem obuka koji prolaze je u skladu sa pravilima EU i zbog toga iskazujem veliku zahvalnost Centru za edukaciju u drumskom saobraćaju koji je akreditovan od strane IRU akademije. Taj novoformirani Centar pri Komori je počeo rad 2018. godine i do sada je obučio 200 profesionalnih vozača i odgovornih lica za prevoz u preduzećima. Cilj tih obuka je da se polaznici edukuju kako da pravilno primjenjuju nacionalne i međunarodne propise u ovoj oblasti – rekao je Nurković.
Istakao je takođe odličnu saradnju sa Mašinskim fakultetom na provjeri homologacijske ispravnosti vozila. Ministarstvo saobraćaja nastavlja u 2018. godini sa aktivnostima na unapređenju sistema homologacije i planira da donese zakon o homologaciji i podzakonske akte.
Takođe, što se tiče ispunjavanja uslova zaštite životne sredine i zdravlja ljudi, u djelu bezbjednosti, tehnički zahtjeva i uslova za vozila, to jest definisanja minimalne granične vrijednosti izduvne emisije i nivoa buke, Ministarstvo će izraditi izmjene i dopune Pravilnika o tehničkim zahtjevima za vozila koja se uvoze ili prvi put stavljaju na tržište u Crnoj Gori, uvođenjem nove norme – standard Euro 6 za nova motorna vozila, a za upotrebljavanja motorna vozila standard Euro 4.
- Vjerujem da ćemo i dalje raditi na povećanju kvaliteta usluga u ovom sektoru i to upravo kontinuiranim partnerskim odnosom sa Privrednom komorom i <mašinskom fakultetom kao i sa ostalim akterima u oblasti drumskog saobraćaja – kazao je Nurković.
Dekan Mašinskog fakulteta prof. dr Igor Vušanović podsjetio da je njihov Centar za motore i vozila više od tri i po decenije pouzdan partner crnogorskim institucijama kada je u pitanju rješavanje problema iz ove oblasti motora i vozila, bezbjednosti saobraćaja i transporta u cjelini.
- Centar radi brojne poslove iz ovih oblasti po ovlašćenjima i za potrebe ministarstava saobraćaja i pomorstva, unutrašnjih poslova i ekonomije. On izuzetno uspješno atestira prepravke na vozilima, obavlja kontrolu vozila koja prevoze opasne materije, izdaje potvrde za vozila koja se bave javnim prevozom i u međunarodnom saobraćaju, provjerava homologacijsku podobnost vozila koja se uvoze i izdaje homologacije za tip vozila za potrebe uvoza u našu zemlju – rekao je Vušanović.
On je kazao da je u sastavu Mašinskog fakulteta i Cenar za edukaciju u drumskom saobraćaju koji obučava kontrolore na linijama tehničkih preglada, zatim Centar za saobraćajno mašinska vještačenja koji pruža stručnu podršku pravosudnim organima.
- Sva tri navedena centra Mašinskog fakulteta stručnim, savjesnim i predanim radom pružaju kontinuiranu podršku resornim ministarstvima, ne samo za obavljanje pomenutih poslova, već i učestvuju u izradi svih zakona i podzakonskih akata koji regulišu ovu oblast – rekao je dekan Vušanović.
On je naglasio da ova fakultet ima studijski program za drumski saobraćaj gdje se na kvalitetan način školuju inženjeri iz ove oblasti.
Patrik Filip, IRU, izrazio je zadovoljstvo saradnjom sa Privrednom komorom Crne Gore.
Prema njegovim riječima, za nesmetano odvijanje privrednih aktivnosti danas je više nego ikada neophodna nesmetana razmjena informacija, kvalitetna komunikacija između ostalog i saobraćajna, koja treba da se odvija po bezbjednim putevima.
- Drumski saobraćaj ne označava samo prevozna sredstva već je riječ o proizvodnoj alatki koja doprinosi blagostanju zajednice i razvoju privrede. On utiče na mobilnost radne snage, isporuku roba, kao i na potrošnju – rekao je Filip.
Posebno je potencirao potrebu stalnog unapređenja bezbjednosti saobraćaja, te rješavanje problema deficita stručnog kadra u ovoj oblasti, što je pitanje od globalne važnosti.
Učesnici konferencije su prvog dana, kroz tri panela, prezentovali teme: Savremeni drumski prevoz, Bezbjednost saobraćaja i saobraćajna infrastruktura, Homologacija vozila i ekološki napredna vozila.