Društvo

CGO više neće moći da uređuje Javni servis

Javni servis i nevladina organizacija Centar za građansko obrazovanje, nakon što je Pobjeda objavila ugovor koji su potpisali o sadržaju tri udarne emisije, a kojim je RTCG omogućila CGO-u odlučivanje što može, a što ne da bude emitovano u njima, uradile su aneks 2 ugovora kojim je televiziji vraćena sloboda i pravo da vode uređivačku politiku.
CGO više neće moći da uređuje Javni servis
Portal AnalitikaIzvor

Aneks 2 ugovora, u koji je Pobjeda imala uvid, juče je proslijeđen Agenciji za elektronske medije i članovima Savjeta RTCG, a njim je ugovor, maltene, potpuno izmijenjen. Između ostalog, piše da će CGO dati “tehničku podršku timu RTCG i novinarima koji rade istraživačke priloge o temama vezanim za proces EU integracija” i to u dijelu “definisanja tema, uvida u proces pripreme i produkcije priloga, a uz puno poštovanje principa nezavisnosti RTCG.

Agencija za elektronske medije, pošto je Pobjeda objavila sporni dokument, dala je mišljenje i preporuke RTCG-u, pored ostalog, konstatujući da članovi 3 i 4 ugovora omogućavaju CGO-u neprimjerno miješanje u uređivačke odluke Javnog servisa, odnosno emisije “Replika, “Okvir i “TV magazin”.

Izmjene

Sporni ugovor podržala je Delegacija Evropske unije u Podgorici, jer je on dio njihovog projekta “Činjenice su važne objektivno i inovativno novinarstvo”, vrijednog 124.309,49 eura.

Šef Delegacije EU Aivo Orav pokušao je na nedavnoj konferenciji za novinare da pritekne u pomoć RTCG i CGO-u, braneći ovaj dokument i tvrdeći da je pogrešno protumačen?! Najavio je, međutim, i tada aneks ugovora.

A u kojoj mjeri se zadiralo u nezavisnost Javnog servisa dokazuje aneks 2 kojim su popravljene skoro sve tačke ugovora. Tako sada tačke 7, 8, 9 i 12 u članu 3 osnovnog ugovora, a na koje je ukazao i direktor AEM-a Abaz Džafić u svom mišljenju, izmijenjene su pa je CGO tehnička podrška projektnom timu RTCG i “novinarima koji produkuju pojedinačne istraživačke priloge o temama vezanim za proces EU integracija”.

Izmijenjena je i tačka 8, pa CGO više neće davati “odobrenje sa RTCG timom u vezi organizacije, produkcije i emitovanja 3 TV debate/emisije pod nazivom ‘O čemu pregovaramo?’ a koje se tiču informisanja javnosti o pregovaračkom procesu iz različitih uglova (akt. 2.3) u dijelu zajedničkog definisanja fokusa i odabira gostiju” već će biti samo “tehnička podrška” timu Javnog servisa.

Aneksom 2 (tačka 9, član 3) CGO-u biće oduzeto i pravo da daju odobrenje u vezi sa organizacijom, produkcijom i emitovanjem pet TV debata o pregovaračkom procesu iz različitih uglova, već će i tu biti samo “tehnička podrška”. Aneksom nije precizirano što konkretno ta podrška podrazumijeva.

Novac

Tehnički je izmijenjen i dio koji se odnosi na zarade novinara (tačka 12, član 3), ali će CGO i dalje isplaćivati honorare urednicima i novinarima. Tako je aneksom 2 precizirano da mladi novinari neće raditi 21 prilog, kao što je bilo predviđeno ranije, već 26 priloga i za svaki od njih će dobiti po 300 eura.

Iskusni novinari neće raditi po 21 prilog, već 18 priloga za koje će ukupno dobiti 9.000 eura.

CGO će uplatiti RTCG sredstva u neto iznosu od 14.500 eura po osnovu produkcije i realizacije i to za: TV reklame o Etičkom kodeksu 2.000 eura, za tri emisije/debate ukupno 3.000 eura, za pet emisija/debate ukupno 7.500 eura i za TV dokumentarac iz Brisela 2.000 eura piše u aneksu 2.

Džafić je u mišljenju jasno naveo da je problematičan i član 4 i da se njime CGO omogućava miješanje u nezavisnost Javnog servisa, pa su tačke 1, 6, 8, 9, 10 i 11 tog člana aneksom 2 promijenjene.

Tako RTCG kao projektni partner prema tački 6 ima obavezu da uradi 44 istraživačka priloga “sa posebnim fokusom na one u okviru pregovaračkih poglavlja 23 (Pravosuđe i osnovna ljudska prava), 26 (Obrazovanje i kultura), 27 (Zaštita životne sredine) i 28 (Zaštita potrošača i zdravlja) koje se tiču građana Crne Gore i koje ukazuju na sistemske i druge izazove na putu ka EU, i to nakon definisanja tema.

Sagovornici

I u ovoj tački je ranije bila data mogućnost CGO -u da ima puni uvid u proces pripreme i produkcije “uz kontrolu konačnih priloga prije njihovog emitovanja na osnovu čijeg pisanog odobrenja kao nosioca projekta isti mogu biti emitovani/objavljeni.

I tačka 8 član 4, kao i tačka 9, kojima je CGO-u, takođe, bilo omogućeno direktno miješanje u uređivačku politiku, tako što su imali pravo da biraju i goste u tri, odnosno pet TV debata, izmijenjeni su, tako da su uređivačka prava vraćena urednicima.

Urednici i novinari više ne moraju da se konsultuju sa CGO ni prilikom odabira sagovornika za intervju u Briselu. Ne moraju da se konsultuju ni za produkciju dokumentarca, ali ni za njegovo emitovanje. Aneks 2 je sastavljen tako da član 4 glasi da su se obje strane saglasile da primjenjuju sve dobre principe novinarstva u skladu sa najboljim evropskim praksama i etičkim novinarstvom.

CGO, kao organizacija i pojedinci koji je predstavljaju, nema nikakvu uređivačku kontrolu nad sadržajem koji RTCG priprema, istražuje i emituje i objavljuje. Uredničke odluke i konačna odobrenja novinarskog sadržaja isključivo donosi RTCG piše u tom dokumentu.

Član 1 osnovnog ugovora takođe je korigovan, tako da sad piše da je predmet ovog dokumenta, “poslovna saradnja između ugovornih strana u pružanju tehničke podrške u izgradnji kapaciteta Radio i Televizije Crne Gore i da se RTCG-u, kao partneru direktno uplaćuje 14.500.00 eura na žiro račun.

 

Portal Analitika