Pejović je Piperoviću objasnio da je predmet izgorio u požaru koji se prije dvije godine desio u podgoričkom Osnovnom sudu. Nije poznato zbog čega je bivšem tužiocu i jednom od aktera afere sa S.Č. tek sad saopšteno da je predmet uništen.
Piperović je u izjavi za Dan potvrdio da je razgovarao sa sudijom Pejovićem.
– Zvao me je sudija Osnovnog suda u Podgorici i kazao mi da je u požaru u tom sudu izgorio (zapaljen) i sudski spis formiran povodom slučaja Moldavke S.Č. Znam sudiju Pejovića kao časnog čovjeka i zato ga nijesam pitao da li je zvao da obavijesti i Sigurnu žensku kuću ili advokata Prelevića.Ovo pod uslovom da se oni još sjećaju što to bješe Moldavka. Pošto me je sudija Pejović obavijestio da su sada spisi u fazi obnavljanja, zaboravio sam da mu kažem da može sebi da skrati muke tako što će pozvati Esada Kočana ili Petra Komnenića i od njih zatražiti cjelokupni spis, koji sam im još onomad dao da objave.Možda mu pomogne i advokat Prelević, koji je kao punomoćnik S.Č valjda je kopirao sve iz sudskog spisa jer mu je to bio posao života – kazao je Piperović.
Kako je dodao, ne bi se čudio da je požar izbio baš u tom predmetu.
– Grom je udario u njega, kao u mene onomad. Interpol Crne Gore neka ovim povodom ne kaže ništa, jer po potjernici evo još traže kud se dede naša Moldavka, za kojom je onomad „izgorelo“ 80 odsto Crnogoraca, na čelu sa mojim Srbima – rekao je Piperović.
Prema saznanjima „Dana”, predsjednik Osnovnog suda Zoran Radović izdao je nalog sudiji Pejoviću da obnovi spise ovog predmeta, ali i još nekoliko veoma značajnih predmeta koji su obilježili poslednju deceniju. Osnovni sud u Podgorici do danas nije objavio spisak predmeta koji su uništeni u požaru, već o tome obavještavaju samo stranke u postupku.
Zaposleni u podgoričkom Osnovnom sudu i dalje rade na izdvajanju oštećenih predmeta. Vještačenja još nijesu sa sigurnošću pokazala kako je došlo do požara.
Odmah nakon požara, nadležni su tvrdili da je krivična pisarnica izgorela usled zapaljenja nekog od uređaja koji je tokom noći ostao upaljen. Iako je požarom pričinjena velika šteta, iz suda su tvrdili da sa sigurnošću mogu tvrditi da neće doći do odlaganja slanja pravosnažno osuđenih na izdržavanje kazni zatvora.
– Visina materijalne štete pričinjene prilikom požara koji je izbio u dijelu krivične pisarnice ovog suda još uvijek nije procijenjena. Određeni broj naših zaposlenih radi na sortiranju predmeta koji su se nalazili u dijelu pisarnice zahvaćene požarom i na izdvajanju oštećenih i uništenih predmeta od onih koje plamen nije zahvatio. Još uvijek se ne zna šta je uzrokovalo sam požar, a izviđaj je u toku – zadnje je što saopšteno iz Osnovnog suda tim povodom.
Iz tog suda su još ranije najavili da će, kada se utvrdi koliko je predmeta uništeno, pokrenuti postupak za obnavljanje spisa u tim predmetima, koji se sprovodi po pravilima vanparničnog postupka, shodnom primjenom odredaba kojima se uređuje poništaj isprava u vanparničnom postupku.
Najveći broj aktivnih krivičnih predmeta nalazi se u kancelarijama sudija koje imaju prostorne kapacitete za njihovo držanje. Iz suda su se pravdali i činjenicom da ne postoji na zakonu zasnovana obaveza da se u sudu sačinjavaju i čuvaju kopije sudskih predmeta. Doduše, osnovni podaci u samom predmetu, kretanju predmeta, zapisnici sa suđenja i odluke unose se u pravosudni informacioni sistem (PRIS).
Zvanično uništen 61 spis
U krivičnoj pisarnici podgoričkog Osnovnog suda 6. decembra, kada je izbio požar, bilo je 16.605 predmeta, većinom arhiviranih. U požaru je oštećeno najviše pravosnažno okončanih predmeta i njihova obnova je u toku, a obnovljeni su gotovo svi aktivni predmeti koji su izgoreli, tvrdili su iz Osnovnog suda.
Zvanično je oštećen ili uništen 61 krivični predmet koji je u toku pred tim sudom i 154 presuđena nepravosnažna predmeta, od kojih je većina već obnovljena.