Društvo

IDAHOT 2018: Crna Gora nastavlja da pada na duginoj mapi Evrope

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije (IDAHOT 2018), nevladine organizacije LGBT Forum Progres i LGBTIQ Socijalni Centar koriste priliku da informišu javnost o važnim činjenicama vezanim za Crnu Goru i IDAHOT 2018, kao i za samu LGBTIQ zajednicu u zemlji.
IDAHOT 2018: Crna Gora nastavlja da pada na duginoj mapi Evrope
Portal AnalitikaIzvor

''Podsjećanja radi, LGBTI zajednica obilježava današnji datum kao sjećanje na 17. maj 1990. godine, dan kada je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) donijela odluku o skidanju homoseksualnosti sa liste mentalnih poremećaja. Od tada, pa do danas, sve veći broj organizacija i zemalja širom svijeta se priključuje obilježavanju ovog veoma važnog i istorijskog datuma. Među njima su i nevladine organizacije LGBT Forum Progres i LGBTIQ Socijalni Centar'', navodi se u saopštenju:

Dugina mapa Evrope: Za pet godina pali devet odsto

Dugina mapa Evrope (Rainbow Europe Map) predstavlja najvažniji pokazatelj stanja ljudskih prava LGBTIQ osoba na nivou Evrope i tradicionalno se uzima kao relevantno mjerilo napretka zemalja u tranziciji u pogledu ljudskih prava LGBTIQ osoba. Duginu mapu objavljuje međunarodna organizacija ILGA-Europe (ILGA Evropa), u saradnji sa brojnim partnerima iz cijele Evrope.

''Prema najnovijoj Duginoj mapi Evrope, Crna Gora je tokom 2017. godine ostvarila 38 procenata, od mogućih 100; što je za jedan procenat manje u odnosu na 2016. godinu, a punih devet procenata manje u odnosu na 2013. godinu, kada smo ostvarili 47 procenata. Ovakav trend konstantnog pada od 9 procenata za 5 godina je itekako zabrinjavajući i šalje jasan signal da se situacija u Crnoj Gori ne popravlja za LGBTIQ osobe. Od susjednih zemalja, Crna Gora je iza Hrvatske (51%) i Slovenije (48%), a ispred Albanije (33%), Kosova (33%), Bosne i Hercegovine (31%), Srbije (30%) i Makedonije (14%)'', ističe se u saopštenju.

AKTIVNOSTI I DOGAĐAJI: RAZVOJ KULTURNOG ŽIVOTA LGBTIQ ZAJEDNICE I NASTAVAK SARADNJE SA INSTITUCIJAMA

Tokom maja mjeseca, u znak obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, nevladine LGBT Forum Progres i LGBTIQ Socijalni Centar sprovele su niz aktivnosti za samu LGBTIQ zajednicu, kao i za institucionalne partnere i saveznike zajednice, ojačavajući saradnju u poljima policijske i tužilačke zaštite, te kulture i društvenog života LGBTIQ osoba. 

Pregled sprovedenih aktivnosti možete pronaći ispod:

1. Projekcija Oskarom nagrađenog filma „Call Me By Your Name“ - organizovana je 4. maja u Podgorici, u saradnji sa KIC Budo Tomović. Film „Call Me By Your Name“ prati odrastanje glavnog lika koji ne doživljava sebe kao homoseksualca, već kao zbunjenog adolescenta kojem se prvi put u životu dopao drugi muškarac. Projekciji je prisustvovao veliki broj LGBTIQ osoba.

2. Sastanak radne grupe Tima povjerenja održan je 10. maja i njemu su prisustvovali predstavnici nevladinih organizacija LGBT Forum Progres i LGBTIQ Socijalni Centar, kao i predstavnici Tima povjerenja i Uprave policije. Sastanak predstavlja nastavak i jačanje aktivnosti nevladinog sektora sa Upravom policije u cilju unaprjeđenja zaštite LGBTIQ osoba žrtava nasilja, kao i doprinos sveukupnoj borbi protiv društvene marginalizacije, nasilja i diskriminacije LGBTIQ osoba.

3. Konsultativni sastanak sa tužiocima/tužiteljkama iz Centralne regije održan je 14. maja. Sastanku je prisustvovalo pet predstavnika/ca Osnovnog državnog tužilaštva iz Podgorice i po jedan predstavnik/ca iz Osnovnog državnog tužilaštva Nikšić i Cetinje. Tokom konsultativnog sastanka bilo je govora o trenutnom stanju u oblasti krivično-pravne zaštite LGBTIQ osoba, zatim iskustvima i praksama prisutnih tužilaca/tužiteljki, kao i aktivnostima koje će biti realizovane u budućnosti. Jedna od najvažnijih tema o kojoj je bilo govora jeste nastavak rada LGBT tužilačke mreže, koja je formirana 2015. godine uz podršku LGBT Forum Progresa, te podizanju ovog tijela na produktivniji i efikasniji nivo.

4. IDAHOT druženje za LGBTIQ zajednicu održana je dan uoči 17. maja, u znak obilježavanja ovog važnog datuma. Druženju i žurci je prisustvovalo između 70 i 80 osoba, a okupljeni su uživali u živoj džez svirci. Okupljenima pripadnicima/cama LGBTIQ zajednice obezbijeđeno je besplatno piće kroz projektnu saradnju sa nevladinom fondacijom  Građanska alijansa.

5. Izložba sa LGBTIQ tematikom planirana je za posljednju sedmicu maja i predstavlja finalnu aktivnost koja je planirana za obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije. Sama izložba će da predstavi reprodukcije djela gej autora Toma od Finske (Tom of Finland), koji je jedan od najpoznatijih umjetnika LGBTIQ tematike na svijetu.

Portal Analitika