Forum se održava u Sofiji, nakon samita Evropske unije i zemalja Zapadnog Balkana.
Neki premijeri država regiona pokazali su nezadovoljstvo zaključcima samita, jer nijesu pominjani datumi, niti rokovi. U prvom redu Albanija i Makedonija koje su očekivale da na ovom samitu bude objavljen početak pregovora EU sa ove dvije države.
POGLED U BUDUĆNOST
Marković je kazao da je na Balkanu uvijek bilo više politike i istorije nego što je bilo ekonomije razvoja i pogleda u budućnosti, a posebno otvaranja novih radnih mjesta.
- Danas Zapadni Balkan zaostaje za razvijenom Evropom. Crna Gora je trenutno negdje na 45 odsto, druge zemlje u našem susjedstvu su istog tog procenta ili niže, što treba sve da nas zabrine – rekao je premijer dodavši da je u proteklih godinu i po urađeno dosta na promjeni tradicionalnog pristupa, na izgradnji povjerenja i na okretanju evropskom sistemu vrijednosti.
Marković je istakao činjenicu da je region Zapadnog Balkana postao konačno svjestan svojih potencijala, ali je dodao da je potrebno mijenjati svijest, pogotovo administracija.
- Danas je najveći napor da naše administracije naučimo da ne otvaraju probleme tamo gdje ih nema – rekao je premijer.
Govoreći o Crnoj Gori Marković je podsjetio na odlične ekonomske rezultate u proteklih godinu i po i pozvao investitore da ulažu u Crnu Goru.
- Vlada je otvorena za sastanke sa investitorima. Oni ne mogu čekati na sastanak – rekao je predsjednik Vlade.
RAZOČARANI RAMA
Premijer Albanije Edi Rama je pokazao pesimizam nakon jučerašnjeg dana koji je za njega bio stresan, naglašavajući da su mu „baterije ispražnjene“.
Naime, kako su preneli albanski mediji, Rama je juče nakon samita EU i zemalja Zapadnog Balkana bio poprilično razočaran jer njegova zemlja nije dobila konkretne rokove za pridruživanje EU. Međutim, on je juče otvorio panel u Sofiji uz malo zakašnjenje, a imao je i poruku za prisutne.
- Drago mi je što ste me sačekali. Konačno neko i nas da čeka, jer mi vas čekamo odavno. Juče je bio dan za „tough love“ - kazao je Rama.
On je naveo da je napredak koji je načinjen na Balkanu posljednjih pet godina istorijski i da prije toga, „ovo je bilo teško zamisliti“.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)