Društvo

Drašković podnio incijativu za smjenu Kadije

Član Savjeta RTCG Mimo Drašković, podnio je danas incijativu za smjenu generalne direktorice Javnog servisa Andrijane Kadije.
Drašković podnio incijativu za smjenu Kadije
Portal AnalitikaIzvor

U inicijativi dostavljenoj Portalu Analitika, navodi se da je ugovor između RTCG i CGO koncipiran suprotno međunarodnim odredbama nezavisnosti javnog servisa i suprotno Zakonu o RTCG i kao takav, u dijelu prava i obaveza, dovodi u pitanje nezavisnost Javnog servisa, te novinarsku i uređivačku nezavisnost.

- Ugovorne odredbe da NVO CGO i faktički uređuje veoma značajan dio informativno-političkog programa – neprimjerene su, neprihvatljive i suprotne svim odredbama nezavisnosti javne radio-difuzije, čija smjernica iz Preporuke Savjeta Evrope 96/10 izričito zabranjuje svaki oblik „uplitanja bilo kog organa“. U Preporuci se (1.1.), takođe, navodi: „Nikakvu a priori kontrolu nad aktivnostima radio-difuznih organizacija javnog servisa neće vršiti pojedinci ili tijela koji su izvan tih organizacija.“ Dalje, u tački 1.4 Preporuka Savjeta Evrope o garantovanju nezavisnosti javnog servisa se kaže: „Smjernice definišu da pojam nezavisnosti ne važi samo kada je riječ o uplitanju političke prirode, već i o uticajima ekonomskih instanci ili drugih sektora društva. Stoga bi moglo biti korisno da se odredbe o reklamiranju i sponzorstvu unesu u statute koji regulišu aktivnosti radio-difuznih organizacija javnog servisa da bi se spriječilo da se oglašivači ili sponzori na bilo koji način upliću u programe koji emituju radio-difuzne organizacije“ – piše u inicijativi Draškovića.

Neposredan i konkretan spoljni uticaj ovim Ugovorom ostvaruje se, kako navodi Drašković, prethodno sugerisanim i pisano odobrenim temama, izborom gostiju, kontrolom konačnih priloga prije njihovog emitovanja i isplatom honorara novinarima i urednicima.

Nesporno je da su na ovaj način, tvrdi on, koncipiranim odredbama Ugovora dovedeni u pitanje elementi osnove profesionalnog i objektivnog novinarstva, uredničke nezavisnosti, kao i principi institucionalne autonomije RTCG.

- Ekskluzivno pravo da se spoljašnjem pravnom licu  (NVO CGO) dozvoli da bira goste u emisijama Replika, Okvir i Mehanizam i da na pisani način odobrava koji će se sadržaj emitovati, kao i da uvodi eksterne mentore prilikom izrade istraživačkih priloga i izvještaja, apsolutno je neprihvatljivo iz sljedećih razloga:

1. Duha, karaktera i uloge nezavisnog javnog servisa u demokratskom društvu

2. Međunarodnih preporuka o garantovanju nezavisnosti javnog servisa. (Direktiva Savjeta Evrope)

3. Uloga NVO u demokratskom društvu i

4. Zakona o RTCG, koji eksplicitno propisuje sledeće:

Programska nezavisnost

Član 13

RTCG je nezavisna u uređivanjuprogramai, u skladusatim:

- utvrđuje programsku šemu;

- utvrđuje koncepciju proizvodnje i emitovanja programa;

- uređuje i emituje informacije o aktuelnim događajima;

-  organizujeobavljanjedjelatnosti.

Nezavisnost novinara

Član 14

Novinari zaposleni u RTCG sunezavisni u svom radu i djeluju u interesu javnosti.

Crna Gora je kao članica Savjeta Evrope preuzela obavezu usklađivanja svog zakonodavstva sa međunarodnim zakonodavstvom EU, a njihove preporuke su bile osnova za donošenje Zakona o RTCG.

Ugovor sa CGO je suprotan odredbama Direktive o AVM uslugama 2010/13/EU  član 10.stav 1 tačka a) i član 10 stav 4.

Direktiva o audiovizuelnim medijskim uslugama 2010/13/EU

Član 10.

1. Audiovizualne medijske usluge ili programi pod pokroviteljstvom zadovoljavaju sljedeće zahtjeve:

(a) njihov sadržaj i, u slučaju televizijskog emitovanja, njihov raspored, ni u kojem slučaju ne smiju biti pod takvim uticajem koji bi uticao na odgovornost i uredničku nezavisnost pružaoca medijske usluge;

4. Ne finansiraju se informativniprograminiprogrami o tekućim događajima – navodi Drašković.

Predmetni Ugovor je, tvrdi Drašković, i u suprotnosti sa smjernicom br. 1 SE u kojoj se kaže: “Nezavisnost podrazumijeva pravo da radio-difuzne organizacije javnog servisa određuju sadržaj svojih programa slobodno i bez uplitanja bilo kog spoljnog organa.

Uređivačka nezavisnost podrazumijeva da nikakav spoljni organ, javni ili privatni, ne može da se upliće u svakodnevno funkcionisanje radio-difuznih organizacija javnog servisa.

U skladu s načelom iz Rezolucije o budućnosti javnog servisa radio-difuzije“svakodnevno funkcionisanje i uređivačka odgovornost za programski raspored i sadržaj programa mora da bude isključivo u nadležnosti samih radio-difuznih organizacija.“

Treba imati u vidu i mišljenje Agencije za elektronske medije o Ugovoru RTCG s NVO CGO, povodom realizacije projekta Činjenice su važne! Objektivno i inovativno novinarstvo za EU, u kome se kaže: „Uvidom u predmetni Ugovor o poslovnoj saradnji (zaveden u RTCG pod brojem 01-237 od 16. 01. 2018. g.), Aneks br.1 Ugovora (zaveden u RTCG pod br.01-1326 od 16.03.2018.), Agencija je konstatovala da članovi 3 i 4 regulišu prava i obaveze RTCG i CGO na način koji ostavlja prostor za neprimjereno miješanje NVO CGO u uređivačke odluke RTCG u vezi s emisijama koje će biti realizovane u sklopu projekta.“

U sagledavanju odgovornosti generalnog direktora RTCG ne treba zaboraviti ni činjenicu da su pojedini novinari i urednici dobili izdašne honorare za poslove za koje su primili i redovnu platu, čime su prekršeni brojni propisi, preporuke Savjeta Evrope i profesionalni standardi.

Sumarno, spoljni uticaj na uređivačku politiku na način definisan Ugovorom, otvorilo je prostor za nedozvoljeni uticaj na strukturu programa, čime je dovedena u pitanje profesionalnost, objektivnost i urednička distanca, a time i programska nezavisnost Javnog servisa.

Dodatno i izuzetno bitno, Ugovor je, naglašava Drašković, potpisan „tajno“, bez uvida Savjeta i javnosti u isti i, što je još teže, bez prethodnog uvida i dobijenog mišljenja od starne pravne službe RTCG.

- I konačno, činjenica da su naknadno rađene dvije revizije Ugovora u vidu Aneksa 1 i Aneksa 2, dodatno ide u prilog činjenici da je predmetni Ugovor štetan po RTCG, uprkos konstantnim tvrdnjama menadžmenta i partnera na projektu da je Ugovor dobar. Zbog svih navedenih argumenata vazanih za sporni Ugovor između RTCG i CGO povodom realizacije projekta „Činjenice su važne! Objektivno i inovativno novinarstvo za Eu“, a saglasno stavovima 2 i 3 člana 52 Zakona o javnim radio-difuznim servisima Crne Gore,  podnosim inicijativu za razmatranje i donošenje odluke o razrješenju generalnog direktora RTCG – zaključuje se u inicijativi Draškovića.

Portal Analitika