Društvo

Vlada priprema finalni tekst zakona o slobodi vjeroispovijesti

 Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti ponovo je u proceduri, odnosno Vlada intenzivno radi na ovom dokumentu, zbog čega su se njeni predstavnici sreli i sa zvaničnicima vjerskih organizacija u našoj zemlji, saznaje Pobjeda. 
Vlada priprema finalni tekst zakona o slobodi vjeroispovijesti
Nova PobjedaIzvor

Ovu informaciju Pobjedi je potvrdio i potpredsjednik savjeta Mitropolije Crnogorske pravoslavne crkve Stevo Vučinić, koji očekuje da će se nacrt zakona u skupštinskoj proceduri naći u narednih nekoliko mjeseci.

ČLAN 52

- Nacrt zakona o slobodi vjeroispovijesti Venecijanska komisija je odobrila i visoko ocijenila. Okosnica zakona je član 52 koji propisuje da svi vjerski objekti i zemljište koje koriste vjerske zajednice na teritoriji Crne Gore, a za koje se utvrdi da su izgrađeni, odnosno pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, kao kulturna baština Crne Gore, državna su svojina. Vjerski objekti za koje se utvrdi da su izgrađeni na teritoriji Crne Gore zajedničkim ulaganjima građana do 1. decembra 1918. godine, takođe, državna su svojina – naglasio je Vučinić.

Dodaje da je članom 53 definisano da organ uprave nadle- žan za poslove imovine, u roku od godinu od dana stupanja na snagu ovog zakona, utvrdi vjerske objekte i zemljište koji su, u smislu člana 52 ovog zakona, državna svojina, uradi njihov popis i podnese zahtjev za upis prava državne svojine na tim nepokretnostima u katastar nepokretnosti.

- Organ uprave nadležan za poslove katastra je dužan da upis prava iz stava 1 ovog člana obavi u roku od 60 dana od dana podnošenja zahtjeva. Nekoliko prethodnih članova rješavaju da se vjerska zajednica koja je registrovana i djeluje u Crnoj Gori, ne može prostirati van Crne Gore i da se svaka vjerska zajednica mora registrovati. Tako da će Beogradska patrijaršija, koja odbija da se registruje u našoj zemlji, mada se u Srbiji registrovala, morati da podnese molbu za registraciju crnogorskoj državi. A biće joj zakonski onemogućena praksa da duhovne i vlasničke kompetencije nad crkvenom imovinom, na teritorijama pljevaljske i hercegnovske opštine, dodjeljuje eparhijama iz Hercegovine i Srbije - Trebinjskoj i Mileševskoj – pojasnio je Vučinić.

Opširnije u Pobjedi

Portal Analitika