Društvo

Parlament o učešću u misijama 18. juna

Skupština Crne Gore, na sjednici koja počinje 18. juna, razmatraće prijedloge odluka o upućivanju do 40 pripadnika Vojske Crne Gore u međunarodnu misiju u Avganistanu i dva štabna oficira u misiji KFOR na Kosovu.
Parlament o učešću u misijama 18. juna
Mina/Portal AnalitikaIzvor

Prijedloge ovih odluka utvrdio je Savjet za odbranu i bezbjednost početkom februara, a skupštinski Odbor za bezbjednost i odbranu ih je podržao 13. marta.

Savjet je tada konstatovao da se na međunarodnim vojnim vježbama unapređuje sposobnost i razvija povjerenje među članicama NATO-a, partnerskim državama i državama regiona.

Navodi se da za VCG učešće u misijama znači razvoj interoperabilnosti i sposobnosti, sticanje novih znanja i naučenih lekcija, koji se kasnije primjenjuju u obuci jedinica.

"U VCG već imamo oko 24 odsto pripadnika koji su bili angažovani u nekoj od misija, što je doprinijelo da proces dostizanja interperabilnosti i razvoja sposobnosti bude brži i efikasniji", kaže se u obrazloženju odluka.

Sjednici Odbora za bezbjednost i odbranu, u martu, prisustvovali su ministar odbrane Predrag Bošković i vršilac dužnosti načelnika Generalštaba Ilija Daković.

Članovi Odbora su informisani o planiranim aktivnostima u domenu angažovanja pripadnika VCG i saradnje sa partnerima u međunarodnoj misiji „Resolute Support (RS)“ u Avganistanu.

"Tokom diskusije posebna pažnja je bila posvećena pitanju političko bezbjednosne situacije na ovom području, zadacima pripadnika crnogorskog kontingenta na dužnostima koje se odnose na zaštitu timova za obuku, savjetovanje i pomoć Nacionalnim snagama bezbjednosti Avganistana, kao i poslovima koji se obavljaju u štabovima misije „Resolute Support“", saopšteno je iz Parlamenta.

Uvažavajući dosadašnje iskustvo u navedenoj misiji, koja predstavlja formalni nastavak misije ISAF, a u kojoj su pripadnici VCG učestvovali od 2009. godine, članovi Odbora su ocijenili da su na najbolji način valorizovana stečena znanja i postignuti visoki rezultati rješavanjem kompleksnih zadataka i uz potpunu primjenu pravila angažovanja i nacionalnih ograničenja.

Odbor je upoznat sa mandatom i ciljevima međunarodne misije KFOR na Kosovu u kojoj bi, saglasno postojećim kapacitetima i obimu preuzetih međunarodnih obaveza, učestvovala do dva pripadnika crnogorske Vojske uz mogućnost rotacije.

Članovi Odbora su apostrofirali značaj čvrste opredijeljenosti Crne Gore ka pružanju konkretnog doprinosa jačanju mira i bezbjednosti u svijetu, cijeneći da će pridruživanje članice sa zapadnog Balkana KFOR-u pomoći povećanju stabilnosti u regionu.

Portal Analitika