Društvo

Svakodnevno kontrolišu plaže

Zaposleni u Službi za kontrolu javnog preduzeća Morsko dobro svakodnevno obilaze zonu morskog dobra na teritoriji svih šest primorskih opština, evidentiraju eventualne nepravilnosti i proslijeđuju ih Upravi za inspekcijske poslove.
Svakodnevno kontrolišu plaže
Mina businessIzvor

Predstavnici Morskog dobra kazali su da u toku trajanja ljetnje turističke sezone, žalbu ili uočenu nepravilnost turisti mogu uputiti pozivom na 08000 1300, odnosno broj Call centra Nacionalne turističke organizacije (NTO).

“Na osnovu izvještaja o aktivnostima Morskog dobra tokom turističke sezone za prošlu godinu, u periodu najveće koncentracije turista na crnogorskim plažama, u julu i avgustu, žalbe su se najviše odnosile na neoslobođenost kupališta od plažnog mobilijara te na postavljanje i upotrebu skutera u neposrednoj blizini kupališta”, rekli su iz Morskog dobra agenciji Mina-business.

Zakupci su, što se tiče pripreme za novu sezonu, shodno ugovoru potpisanom sa Morskim dobrom, dužni da pripreme kupališta i omoguće njihovo korišćenje od 1. maja.

“Veliki broj zakupaca je to i učinio, a onima koji nijesu, upućena je pismena opomena”, dodali su iz kompanije.

Oni su, po pitanju veće uređenosti plaža i obalne infrastrukture naveli da je, u duhu društveno odgovornog poslovanja i brige o bezbjednosti kupača, nedavno obavljeno uređenje kupališta Pizana kao nezakupljenog dijela crnogorske obale, gdje je angažovana spasilačka služba, postavljene bove i kante za otpatke.

“Isto tako, kroz saradnju Morskog dobra i Opštine Bar, krajem aprila nastavljena je izgradnja šetališta Žukotrlica u Baru, te postavljanje betonskih ploča i ambijentalno uređenje tog primorskog naselja”, naveli su iz Morskog dobra.

Morsko dobro je, saglasno propisanim uslovima i rješenju Agencije za zaštitu prirode i životne sredine, a u svrhu što kvalitetnije pripreme za ljetnju turističku sezonu, kompletiralo akciju prehranjivanja plaža pijeskom na teritoriji Opštine Herceg Novi, u iznosu od 250 metara kubnih.

“U toku je proces prehranjivanja pijeskom kupališta u Kotoru, u iznosu od 162 metra kubna, nakon čega će iste aktivnosti nastupiti u Tivtu, u iznosu od 100 metara kubnih”, precizirali su iz tog preduzeća.

Iz Morskog dobra su naveli da su ta kompanija i Institut za biologiju mora iz Kotora 25. maja realizovali prve aktivnosti sakupljanja i selektovanja otpada iz mora sa izabranih plaža, u okviru projekta Welcome, Interreg IPA programa prekogranične saradnje za Italiju, Albaniju i Crnu Goru.

U koordinaciji Morskog dobra, nevladine organizacije (NVO) Porat Budva i zakupca Luke Budva, 26. maja je organizovana akcija čišćenja morskog dna u zahvatu luke i oko gradskog bazena nadomak Pizane.

 

Portal Analitika