Društvo

UCG domaćin radionice o komercijalizaciji naučnih istraživanja

Radionica na temu “ Kako uspješno sprovesti transfer tehnologije i komercijalizovati rezultate naučnog istraživanja” održana je danas od 8:30 do 11 sati u Plavom salonu zgrade rektorata Univerziteta Crne Gore.
UCG  domaćin radionice o komercijalizaciji naučnih istraživanja
Izvor

Vlada Crne Gore, kroz Ministarstvo nauke i Ministarstvo prosvjete, već nekoliko godina sarađuje sa Svjetskom bankom na zajedničkom projektu HERIC-INVO („Visoko obrazovanje i istraživanje za inovacije i konkurentnost“),u okviru kojeg jeMinistarstvo nauke finansiralo naučne projekte i uspostavljanje pilot centra izvrsnosti BIO-ICT, sa ciljem podsticanja komercijalizacije rezultata istraživanja i unapređenja ambijenta za razvoj inovacija u Crnoj Gori.

Kako se navodi u zajedničkom saopštenju Ministarstva nauke i UCG, krajnji cilj je doprinos naučne zajednice održivom ekonomskom razvoju Crne Gore podsticanje saradnje javnog i privatnog sektora s krajnjim ciljemrazvoja novih tehnologija i njihovoj primjeni u praksi.

Univerzitet Crne Gore, kao najveća naučnoistraživačka ustanova i najveći korisnik dodijeljenih grantova, planirauskoro da po prvi put uspostavi jedinicu Centar za transfer tehnologije gdje će naučnici iz javnog sektora ali i predstavnici privatnog sektora moći dobiti svu potrebnu pomoć za zaštitu svojih naučnih rezultata i njihovu uspješnu komercijalizaciju. Uspostavljanjem ovog centra Crna Gora će se pozicionirati na karti Evrope i biti u korak s drugim zemljama u nastojanjima da razvije inovacije kao temelj održivog privrednog rasta.

U uvodnom dijelu obratio se rektor Univerziteta Danilo Nikolić koji je ujedno bio i domaćinradionice, a skup su pozdravili i Darko Petrušić, direktor Direktorata za naučnoistraživačku djelatnost i direktor HERIC projekta iz Ministarstva nauke i Denis Mesihović, službenik za operacije iz Svjetske banke.

Na radionicisu prezentacije održalimeđunarodnistručnjacikoje je predvodila Danica Ramljak, ekspert za nauku i inovacije iz Svjetske banke.

Glavni fokus radionice je bio da na predstavljanju važnosti nauke i inovacija kao pokretača privrednog rasta kroz inovativna istraživanja, zaštitu intelektualne svojine, saradnju javnog i privatnog sektora i otvaranje novih start up preduzeća utemeljenih na rezultatima naučnih istraživanja.

Međunarodni stručnjaci su učesnicima radionice prenijeli lična iskustva i primjere najboljih svjetskih praksikako bi osnažilicrnogorsku naučnu zajednicu i podstakli je na novi iskorak u cilju davanja doprinosa razvoju Crne Gore.

Na radionici su uzeli učešća prorektori, dekani i prodekanisvih članica Univerziteta Crne Gore, kao i predstavnici državnih institucija i Svjetske Banke.

Portal Analitika