Uslova za povećanje cijena nema s obzirom na činjenicu da je na Platts kotacijama, nakon naglog skoka, zabilježena normalizacija cijena, kao i stabilan trend kretanja kursa Dolar/Euro, u odnosu na posljednje informisanje Vlade Crne Gore o njihovom kretanju 31. maja ove godine.
“Trenutnim stanjem na svjetskoj berzi potvrđena je tadašnja procjena Vlade da se dalji rast cijena naftnih derivata u Crnoj Gori ne očekuje i da ulazimo u period stabilnosti. Posljednja dva dana obračunskog perioda, odnosno 07. i 08. jun, daće preciznu informaciju da li je cijena nekog od naftnih derivata pala više od 5 % i da li će se time steći uslovi za korekciju u smislu snižavanja cijena”, naveli su iz ministarstva u saopštenju dostavljenom medijima.
Postojećim načinom obračuna maksimalno dozvoljenih cijena naftnih derivata, definisanim Uredbom o načinu formiranja maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivata, uslov za korekciju cijene je razlika u obračunskom periodu u iznosu od ± 5 %.
“U ovom trenutku ne postoje uslovi za korekciju cijena, s obzirom na to da je dosadašnja razlika u obračunskom periodu: za BMB 98 – 3,53 %, za BMB 95 – 3,74,
za eurodizel 3,63 %,i za lož ulje – 3,18 %. Vlada Crne Gore će nastaviti da prati kretanja cijena naftnih derivata na svjetskoj berzi, a Ministarstvo ekonomije će biti u stalnoj komunikaciji sa crnogorskim privrednicima, čiju odluku da ne povećavaju cijene proizvoda i usluga pozdravlja”, ističe se u saopštenju.
U skladu sa Uredbom, obračun maksimalno dozvoljenih vrijednosti naftnih derivata Ministarstvo ekonomije vrši svakog drugog ponedjeljka za prethodnih 10 radnih dana. Naredni obračun će se obaviti 11. juna, a eventualno izmijenjene vrijednosti naftnih derivata važiće od 12. juna 2018. godine.