Društvo

Vrijednosti antifašizma ne smiju se zaboraviti

Na Tjentištu u Bosni i Hercegovini, juče je nekoliko hiljada ljudi, iz svih republika nekadašnje SFRJ, odalo počast žrtvama bitke na Sutjesci, koja je trajala od 15. maja do 15. juna 1943. i bila prekretnici za sudbine mnogih država na Balkanu, a tokom koje je poginulo 7.544 borca. Obilježavanje jubileja – 75 godina ove slavne bitke, organizovao je Savez antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata Bosne i Hercegovine u saradnji sa našim Savezom udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata i antifašista. Sa Tjentišta je juče upućena poruka da fašizam u savremenom svijetu mijenja oblik, ali i da takve ideje neće proći. Crnogorska delegacija bila je brojna.
Vrijednosti antifašizma ne smiju se zaboraviti
PobjedaIzvor

Na Tjentištu je bilo blizu 1.000 antifašista svih uzrasta. U bici na Sutjesci učestvovalo je čak 2.890 žena, od kojih je 590 poginulo. Iz naše države borila su se 2.383 borca, dok je njih 1.018 platilo ovu borbu životom.

ŽRTVA

Generalni sekretar SUBNOR-a i antifašista Crne Gore Dragan Mitov Đurović kazao je da su borci čiji su se životi prije 75 godina ugasili na Tjentištu, „gdje je više od 7.000 ljudi žrtvovalo svoje živote za slobodu, da bi mi danas bili zajedno“, visoko digli barjak časti i slobode. - Ovo je sjećanje na 43 narodna heroja, kao i sjećanje na vrhovnog komandanta Josipa Broza Tita, te na 13. jun kada je poginuo Sava Kovačević, legendarni heroj, na čelu svojih jedinica. Ovo je sjećanje i na Ljubin grob i legendarnu poruku: „Kada ne budete čuli pucnje sa Ljubinog groba, znajte da na njemu više nema živih proletera“ – kazao je Đurović. Poručio je da će proleteri sa Tjentišta živjeti vječno. - Ovo je način da odamo počast svim palim borcima sa svih ratišta tokom četiri ratne godine, ali i veliki dan antifašizma. Ovdje je svaki kamen spomenik, a svaka poruka sveta – rekao je Đurović. Uprava Nacionalnog parka „Sutjeska“, kako je istakao, obnovila je spomenik na Popovom polju, gdje je formirana Četvrta crnogorska proleterska brigada. Najavio je da će biti obnovljen spomenik na Tjentištu i sanirano klizište do kraja godine, kao i da će obnoviti grob narodnog heroja Save Kovačevića.

GLAS PREŽIVJELIH

Crnogorski učesnik u bici na Sutjesci Zarija Vukašinović imao je 21. godinu kada je ratovao protiv fašista.

- Ponosan sam kad vidim ovoliko naroda koji dođe iz republika bivše Jugoslavije. To znači da nijesmo razbijeni. Zadovoljan sam, ali s neke strane i tužan, jer neću vidjeti mnogo drugova i drugarica koji dadoše ovdje mlade živote za naš jugoslovenski narod – rekao je on. Učesnik u bici iz Druge udarne dalmatinske brigade Hrvoje Minica, danas devedesetopetogodišnjak, rekao je da je imao samo 18 godina kada se borio za vrijedosti antifašizma davne 1943. godine, dok je Ivo Karamatić imao samo 15 godina.

- Teško mi je govoriti kada čitam ili čujem na televiziji da danas oni protiv kojih smo se mi borili hoće da se zamijenimo. Da ono što su bili oni budemo mi danas, te da oni postanu domoljubi, a mi krvnici i razbojnici, a borili smo se za bratstvo i jedinstvo svih naroda bivše Jugoslavije, ali i cijelog svijeta – istakao je Karamatić.

Prema njegovim riječima, borili su se za poštenje i pravdu. - Ne za nepravdu, koja danas vlada i hoće da nas totalno uništi. Pretvorili su nas u siromahe, dok smo pod Titovim rukovodstvom bili gotovo svi bogati, makar sa tijelom i dušom, i tijelom i radom. Sada imamo sve, a nemamo ništa – kazao je Karamatić.

Red je, prema njegovom mišljenju, na mlade da preuzmu borbu protiv fašizma. - Ustanite vi mladi, mi smo stari svoje odradili. Podržaćemo vas u svemu što je napredno i korisno za našu zajednicu, ali nemojte odustati, jer mi odlazimo, a vi nas nasljeđujete – poručio je Karamatić.

Portal Analitika