„Vlada Crne Gore je još 2015. godine usvojila Plan djelovanja u slučaju velikog priliva migranata, koji je usklađen sa međunarodnim standardima. Planom su obuhvaćene lokacije mogućih prelaza na granicama Crne Gore, logistički centri, evidencija, ljudski resursi, smještajni kapaciteti, zdravstvena i socijalna zaštita, pravna pomoć, transport i, naravno, bezbjednosna pitanja. Formirali smo Koodrinacioni odbor i Operativni tim za implementaciju Plana. Donošenjem Zakona o međunarodnoj i privremenoj zaštiti stranaca i Zakona o strancima dodatno smo unaprijedili normativni okvir“ – rekao je ministar Nuhodžić na sastanaku na kojem su, na poziv evropskog komesara za unutrašnje poslove i migracije Dimitrisa Avramopulosa, učestvovali i ministri unutrašnjih poslova Republike Albanije, Bosne i Hercegovine, Republike Kosova, Republike Makedonije, Republike Srbije, Republike Bugarske i Republike Austrije.
Ministar NuhodŽić je rekao i to da je Crna Gora uspostavila sa svim susjednim zemljama zajedničke granične patrole, da odlično sarađuje sa FRONTEX-om i da dosljedno sprovodi sporazume o readmisiji.
„Ovo je važan korak u pravcu pristupanja Evropskoj uniji, s obzirom da nova Strategija proširenja definiše šest prioritetnih područja, od kojih se jedno odnosi na bezbjednost i migracije“ – rekao je ministar.
Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore je pozvao na čvršću saradnju država u suočavanju sa pitanjem ilegalnih migracija rekašvi da problem mora da se rješava zajednički, s akcentom na poštovanje humanitarnih standarda i ljudskih prava.
„Crna Gora je spremna da preduzme sve mjere kako bi ostvarila blisku saradnju sa susjedima, sa zemljama moguće destinacije, kao i zemljama porijekla, sa ciljem što efikasnijeg suočavanja sa problemom masovnih migracija“ – rekao ministar Nuhodžić.
Evropski komesar Avramopulos saopštio je na sastanku da od zemalja Zapadnog Balkana očekuje da ojačaju kapacitete graničnih policija, smještajne kapacitete i prihvatne centre, kao i da usklade sa pravnom tekovinom EU svoja zakonodavstva u oblastima migracija, međunarodne zaštite, vizne politike i zaštite granica. Komesar je naveo da Zapadni Balkan po pitanju upravljanja granicama može računati na punu podršku Evropske komisije i pomoć u finansijskom, ekspertskom i tehničkom smislu.
Na današnjem sastanku, komesar EU za migracije, komesar EU za bezbjednost, ministri unutrašnjih poslova ZB i tenutnog i budućeg predsjedavanja Savjetom EU potvrdili su posvećenost daljem intenziviranju saradnje između zemalja Zapadnog Balkana i Evropske unije na planu jačanja granične sigunosti, suzbijanja nezakonitih migracija i krijumčarenja, kao i borbe protiv organizovanog kriminala, terorizma i ilegalne trgovine oružjem.
Sastanku je prisustvovao i direktor Agencije za evropsku graničnu i obalnu stražu (FRONTEX) Fabris Ležeri.