„Pozivamo vlasnike dronova, da ukoliko to nisu već uradili, evidentiraju svoj dron kod Agencije, kao nadležnog regulatornog tijela. Na taj način će doprinijeti opštoj bezbjednosti lica i imovine i smanjiti nelegalnu upotrebu ovih vazduhoplova. Njihova registracija je besplatna i jednostavna, a sve informacije o potrebnoj dokumentaciji i procesu prijavezainteresovani mogu naći na našem sajtu www.caa.me,” saopšteno je iza Agencije povodom početka kampanje.
Iz Agencije naglašavaju da će u slučaju nelegalne upotrebe dronova, protiv njihovih rukovalaca preduzeti zakonom utvrđene mjere i kazniti ih novčano, te da navedeni operatori dronova mogu biti predmet drugih sudskih postupaka zbog ugrožavanja javnog reda i mira.
„U cilju suzbijanja nelegalne upotrebe dronova, Agencija sarađuje sa drugim državnim organima i institucijama. Naša želja je da kroz tu saradnju, ali i aktuelnu edukativnukampanju,dodatno podstaknemo sigurno upravljanje dronovima, pri tom ne ograničavajući potencijale rasta i inovacija u ovoj rastućoj industriji,“ navode u saopštenju.
Do sada je, prema podacima Agencije, u Crnoj Gori evidentirano 97 operatora dronova. Pravilnik o uslovima za upotrebu sistema bespilotnih vazduhoplova i vazduhoplovnih modela propisuje da je neophodno evidentirati dron operativne mase veće od pola kilograma, brzine od preko 20 m/s, doletavećeg od 15 metara i visineleta više od 10 metara. Istim Pravilnikom su propisani uslovi za sigurnu upotrebu dronova operativne mase do i uključujući 20 kilograma, uslovi koje mora ispuniti rukovalac, lice koje upravlja dronom, i tehnički uslovi, a klasifikovana su i područja letenja i obavljena kategorizacija letačkih operacija.
U okviru kampanje „Sigurno upravljanje dronovima“, Agencija je, pored ostalih aktivnosti,realizovala i edukativne video spotove, koji su dostupni na digitalnim medijima. U spotovima se na jasan i razumljiv način objašnjavaju osnovne regulatorne okvire vezane sa sigurnim upravljanjem dronovima.