Društvo

Vuk Karadžić i Njegoš su pisali Srijem - a ne Srem

Par puta sam objavio priloge u kojima sam regiju u Vojvodini nazvao Srijem, a ne onako kako se u Srbiji i Crnoj Gori uobičajeno zove - Srem. Odmah potom jave se komentatori koji me zbog ijekaviziranja riječi Srem kritikuju. 
Vuk Karadžić i Njegoš su pisali Srijem - a ne Srem
Portal AnalitikaIzvor

Vuk Karadžić je u predgovoru za “Srpske narodne pjesme” (Lajpcig, 1824), Vuk pisao: "U Srijemu pak i u Bačkoj i u Banatu gusle se danas mogu viđeti samo u slijepaca..." (str XVIII)

U zbirci pjesama Ogledalo srpsko, Petra II Petrovića Njegoša, u pjesmi "Boj na Čokešini": 

"Ti Ćurčija, jedan pržibabo, 

ni stari ti četovali nisu, 

već čuvali krave po Srijemu!" 

(Boj na Čokešini, Petar II Petrović Njegoš, Ogledalo srpsko, portal rastko.rs)

2-vuk-pisao-srijemDa napomenem Ogledalo Srpsko je odštampano u Beogradu 1846. godine, u rukopisu ga je Njegoš nazvao Ogledalo crnogorsko, o tome piše akademik Branko Pavićević: 

"Vladika je, istovremeno ili gotovo istovremeno, sačinio i svoju znamenitu antologiju Ogledalo srpsko (u rukopisu Ogledalo crnogorsko)" (Akademik Branko Pavićević, Sazdanje crnogorske nacionalne države (1796-1878), portal montenegrina.net)

"Ogledalo" je u Beogradu posrbljeno, nijesmo začuđeni. 

Jeromonah Nikodim Božidarović je u Župi, 9. maja 1868. napisao jednu žalbu knjazu Nikoli, između ostaloga je naveo: "Na to odgovori Nikola Bastas: a kako ti jedeš pogače na sito? Kažem ja njemu: mogao bi ja u Srijemu jesti pet puta bolje, kad bi gledao na jelo..." (Dr Živko Andrijašević, Crnogorska crkva 1852-1918, Nikšić, 2008, str 256)

Dakle, ako su Vuk i Njegoš govorili - Srijem, onda je tako pravilno, jer su oni bili ijekavci, a i mi u Crnoj Gori smo i danas. 

Portal Analitika