Abiznis

U jednoj maloj banci veliki skok loših kredita

Dok nivo loših, odnosno kredita koje klijenti ne vraćaju konstantno opada u tri banke je porastao, od čega u jednoj drastično, navedeno je u izvještaju o radu CBCG i stabilnosti finansijskog sistema koji je dostavljen parlamentu.
U jednoj maloj banci veliki skok loših kredita
PobjedaIzvor

O kojim bankama je riječ može samo da se spekuliše jer se ne pominju imena. I MMF je u izvještaju iz druge polovine prošle godine naveo da su tri banke pod strogim nadzorom CBCG.

SKOK

- Tri banke su u prošloj godini zabilježile povećanje učešća nekvalitetnih kredita, pri čemu jedna mala banka drastično odstupa od ostatka sektora – navedeno je u izvještaju. Ukupni krediti po posljednjim zvaničnim podacima sa kraja aprila bili su 2,7 milijardi eura, od čega 7,1 odsto kasni sa otplatom. U izvještaju se analiziraju krediti čija otplata je stala ili kasni, po kategorijama po visini rizika od A do E.

- Krediti koji kasne s otplatom preko 30 dana su na kraju prošle godine bili 30,5 odsto manji u odnosu na kraj 2016. Krediti iz kategorije A su porasli 16,9 odsto, a iz kategorije B 9,5 odsto. S druge strane, krediti iz kategorija C, D i E bili su manji za 14, 6,5 i 26,7 odsto - kažu u CBCG i isiču da zakon o sporazumnom restrukturiranju duga, čije važenje je ove sedmice produženo za još godinu, daje doprinos smanjivanju loših kredita. Na kraju prvog kvartala, što je posljednji dostupni podatak, najviše kredita odobrila je Sosijete ženeral banka - 347 miliona, CKB 310, Erste 298 i NLB 276 miliona eura, Hipotekarna banka 224, Prva banka 209, Adiko 195, Lovćen 113, Atlas 80, Komercijalna banka 65,5, Univerzal kapital 62,2, Zirat 44,8, Zapad 39, IBM 18,9 i Nova banka 11,2 miliona. U dokumentu se takođe navo
di da je zaduženost stanovništva lani dodatno uvećana sa jedne na 1,1 milijardu eura. - Zaduženost stanovništva time je prvi put prevazišla nivo iz pretkriznog perioda i dostigla istorijski najvišu vrijednost - konstatovali su iz CBCG.

ČIŠĆENJE

Navodi se da su banke zaključno s krajem 2017. prodale 866 miliona eura aktive trećim licima, dominantno loših potraživanja prema privredi, što je dominantno uticalo na pad loših kredita.

- Pad je najvećim dijelom nastupio nakon odluke Ustavnog suda da povjerioci ne mogu direktno da podnose mjenice na prinudnu naplatu, pa su takvi zahtjevi povučeni iz sistema prunudne naplate. U narednom periodu može se očekivati povećanje iznosa blokade ako se mjenice budu realizovale preko javnih izvršitelja - ocijenili su iz CBCG, koja od sredine prošle godine posebno prati pokazatelje duga privrednih subjekata u procesu prinudne naplate nakon što je prethodno inicirala i koordinirala brisanje transakcionih računa neaktivnih kompanija.

Podsjetimo da je ukupan dug blokiranih preduzeća i preduzetnika preko 600 miliona eura. Na kraju maja u blokadi je bilo 17 hiljada preduzeća sa dugom od 622,7 miliona eura. Koncentracija duga je i visoka,  a deset najvećih dužnika duguje 92,9 miliona, a 50 duguje 224 miliona. U neprekidnoj blokadi do godine bilo je 2,4 hiljade dužnika čija je blokada iznosila 40,8 miliona.

Portal Analitika