Politika

Crna Gora i Srbija primjer rješavanja otvorenih pitanja

Regionalna saradnja ne smije biti samo evropski uslov, već i olakšavanje svakodnevnih problema građana cijele regije. Crna Gora i Srbija su tu dobar primjer rješavanja otvorenih pitanja. Vjerujem da je tako i svako odstupanje od toga nije dobro za obje strane - kaže u intervjuu Pobjedi Čedomir Jovanović, predsjednik Liberalno-demokratske partije. Ističe da se u regionu ruski uticaj jako širi u razne pore društva i da nas posljedice tek čekaju.  
Foto: kurir.rs
Foto: kurir.rs
PobjedaIzvor

POBJEDA: Srbija se odavno proglasila za regionalnog lidera. Međutim, niko od država regiona nam nije priznao to liderstvo, a u posljednjih godinu dana ti odnosi su zategnutiji nego ranije jer se stalno recikliraju priče da su Srbi najveće žrtve. Da li je normalno da Crna Gora potražuje ljude koji su na Interpolovoj potjernici i za koje se zna da slobodno žive u Beogradu, a Srbija ništa ne radi po tom pitanju, pravdajući se pravnom procedurom?

JOVANOVIĆ: Naravno da nije normalno i naravno da ima mnogo primjera koji ukazuju na loše korake u regionalnoj saradnji. Ovdje je neophodno jedno osvježenje i nadam se da će Srbija to prepoznati. Moramo da imamo strategiju za to liderstvo, da znamo šta i kako hoćemo, da se bavimo cijelim regionom na drugačiji način.

Regionalna saradnja ne smije biti samo evropski uslov, već i olakšavanje svakodnevnih problema građana cijele regije. Crna Gora i Srbija su tu dobar primjer rješavanja otvorenih pitanja. Vjerujem da je tako i svako odstupanje od toga nije dobro za obje strane.

POBJEDA: Sadašnjoj vlasti u Srbiji je veoma teško da prizna realnost na Kosovu. Da li je kuknjava kroz sve medije da je cio svijet protiv Srba samo loša predstava jer to pitanje konačno mora da se riješi pod pritiskom Zapada?

JOVANOVIĆ: Mislim da je jako teško pristati na realnost u Srbiji. Pokušaji balansiranja i koketiranja sa politikom koja nas je dovela u ovu fazu, koju nazivamo realnošću na Kosovu, iz dana u dan u sve većem su ćorsokaku. Nije to problem vlasti, to je problem ovog društva koji ne smije biti podijeljen između opozicije i vlasti. Vlast, naravno, ima najveću odgovornost, ali bi trebalo da ima i moć da se nosi sa tim pitanjima.

Naša opozicija ima oko Kosova nacionalističke i, rekao bih, „stare“ stavove. Nema novog pristupa, već se sa guslanja prešlo na muziku iz liftova. Na lijep način vam govorimo iste one stvari koje su naša dva društva odvele u ovaj ćorsokak. Cio svijet ima stav o Kosovu koji je drugačiji od našeg. Čak su i Rusi, za koje se hvatamo, podržali mnoge akcije međunarodne zajednice koje su dovele do formiranja kosovske države.

Ne mogu da ne kažem da je ovo najveći čvor i da taj čvor naša generacija mora da riješi. Ako djeci ostavimo takvu prošlost, za naše unuke nećemo biti nikakva svijetla tačka. Mir i samo mir.

POBJEDA:Nedavno ste bili u Prištini. Više puta ste pokazali da je moguće razgovarati sa Albancima. U čemu je onda problem Srbije kada čeka da uvijek neko izvrši pritisak da bi ispunili ono što su potpisali?

JOVANOVIĆ: Kada govorimo o tom pritisku Zapada, ne smijemo zaboraviti njihove interese. Oni se često ne poklapaju sa našom idejom šta je taj Zapad. Ima Zapad svoje probleme i neće da ih mi kočimo na putu njihovog prosperiteta. Međutim, mi moramo da vidimo kako i o čemu ćemo razgovarati sa Albancima. Razgovor je uvijek moguć. Ne vidim šta je tako posebno u odlasku u Prištinu, sem svih administrativnih i drugih mjera koje baš i ne moraju da postoje. Dakle, dijalog ne smije da prestane i važno je da se naša dva društva razumiju. Bez obzira na trenutne posljedice. Taj pristup se dugoročno pokazao kao dobar. On je važan i za sigurnu, za mirnu i za ekonomski prosperitetnu regiju.

Inače, Priština se razvija i to je dokaz da nijesu baš tačne ideje koje se čuju u Srbiji o „tamnom vilajetu koji propada“. Mislim da moramo dauradimo sve da realnost dođe u naš javni prostor.

(Opširnije u današnjoj Pobjedi)

Portal Analitika