
Portal Analitika objavljuje autorski tekst Danijele Nedeljković Vukčević, generalne direktorice Direktorata za državnu upravu.
Zapošljavanje i angažovanje kako u državnoj upravi, tako i u javnim ustanovama, jedan je od najvažnijih segmenata za uspostavljanje dobre i efikasne uprave. Zapošljavanje u državnim organima, odnosno službenički sistem kao posebna grana radnog prava, je regulisano posebnim zakonom, Zakonom o državnim službenicima i namještenicima, za razliku od privatnog sektora i javnih ustanova kod kojih su radni odnosi regulisani opštim propisima o radu.
Implementacija prethodnog Zakona o državnim službenicima i namještenicima koji se primjenjivao preko pet godina pokazala je da ga je potrebno modernizovati u skladu sa savremenim praksama upravljanja ljudskim resursima. Pod ovim, prije svega, mislim da su stvoreni uslovi za kvalitetnije upravljanje ljudskim resursima u smislu zapošljavanja i napredovanja po sistemu zasluga, te jačanje profesionalizma, odgovornosti, otvorenosti i efikasnosti, kako na državnom, tako i na lokalnom nivou.
Novi zakon je pripreman u atmosferi otvorenog dijaloga, pa je tokom ovog procesa, zbog značaja koji njegova rješenja imaju kako za službenike koji su već u sistemu, tako i za lica koja imaju volju i namjeru da budu državni službenici, održano više javnih rasprava i dodatnih konsultacija. Imajući u vidu važnostnovih zakonskih rješenja za reformu javne uprave, tokom čitavog procesa pripreme sarađivali smo i sa ekspertima EK, koji imaju pozitivan stav prema zakonu, što je posebno naglašeno u posljednjem Izvještaju o napretku.Takođe, zakon koji smo donijeli, po ocjenama Evropske komisije, predstavlja najbolji normativni okvir za službenički sistem u regionu
Jačanje kompetentnosti: Usvajanjem novih zakonskih rješenja koja se primjenjuju od 1. jula jača se princip zapošljavanja na osnovu kompetentnosti za upražnjeno radno mjesto, a ujedno eliminišu nepotrebne barijere u postupku zapošljavanja. Sam postupak izbora kandidata obuhvataće provjeru znanja, sposobnosti, vještina i kompetencija koje su značajne za obavljanje rada na određenom radnom mjestu.
Za razliku od važećih rješenja koja sadrže određene administrativne prepreke koje opterećuju službenike, kandidate za radna mjesta, a i državne organe, novim rješenjima skraćene su i pojednostavljene procedure zapošljavanja, a samim kanididatima biće olakšano da apliciraju za rad u državnim organima. Tako će uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti biti u obavezi da dostavi samo izabrani kandidat, čime su smanjeni nepotrebni troškovi za ostale kandidate. Takođe, lakša procedura popune predviđena je za starješine državnog organa koji će moći, u slučaju privremeno odsutnog službenika ili zbog povećanog obima posla, bez javnog oglašavanja donijeti rješenje o zasnivanju radnog odnosa lica koje je prošlo provjeru sposobnosti, a koje se nalazi na evidenciji Uprave za kadrove, najduže do šest mjeseci. Kandidati neće dostavljati uvjerenje da lice nije osuđivano za krivično djelo koje ga čini nedostojnim za rad u državnom organu, jer ga po službenoj dužnosti mora pribavljati organ za upravljanje kadrovima
Takođe, olakšana je i skraćena procedura kretanja službenika, kako unutar organa, tako i između organa, čime je ojačana mobilnost postojećeg kadra.
Ministri ne učestvuju u provjeru sposobnosti: U cilju profesionalizacije državne administracije, ministri kao politički funkcioneri neće kao do sada učestvovati u postupku kao članovi komisije za provjeru sposobnosti, već u kasnijoj fazi koja slijedi nakon dobijanja liste kandidata za izbor kada, nakon obavljenog razgovora sa najboljim kandidatima imaju diskreciono pravo da Vladi predlože imenovanje, odnosno postavljenje najkompetentnijeg lica.
Sistem napredovanja: Poboljšanim i jasnim sistemom ocjenjivanja stvoreni su uslovi da funkcioniše i sistem napredovanja.
Zakonom je predviđena i profesionalizacija Disciplinske komisije i Komisije za žalbe. Članovi ovih komisija biće imenovani na period od pet godina i ovu funkciju obavljaćeprofesionalno.
U cilju obezbjeđenja obrazovanih i stručno osposobljenih državnih službenika posebno je unaprijeđen segment stručnog osposobljavanja i usavršavanja službenika, od pripravništva tokom čitave karijere.
Kako bi se obezbijedila puna implementacija Zakona o državnim službenicima i namještenicima Ministarstvo javne uprave je, u saradnji sa Upravom za kadrove i SIGMA-om, radilo na pripremi podzakonskih akata, pa će ključni podzakonski akti za sporovođenje zakona ubrzo i stupiti na snagu. Poseban akcenat je na podzakonskom aktu kojim će se urediti postupak zapošljavanja, jer ova rješenja direktno utiču na kavlitet i transparentnost procesa odabira najboljih kadrova.
Naša namjera je bila da kreiramo normativni okvir koji će obezbijediti veću profesionalizaciju javne uprave, unaprijediti transparentnost procesa zapošljavanja, omogućiti najboljima da uđu u javnu upravu, ali i da oni najbolji napreduju po principu zasluga. Vjerujem da će nova zakonska rješenja doprinijeti da gradimo upravu u kojoj će raditi dobri, stručni i zadovoljni službenici, što u krajnjem podrazumijeva i dobru upravu i zadovoljstvo građana.
Sve ovo treba da garantujeda na ključnim pozicijama u državnim organima imamo službenike čiji integritet, kompetencije i znanja garantuju ostvarivanje zacrtanih starteških ciljeva i efikasno ostvarivanje prava građana.