Nekoliko sati prije izjašnjavanja na plenumu, njih četvoro, jednoglasno je predložio Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu. Savjet ima 10 članova od čega četiri – iz reda uglednih pravnika bira Skupština dvotrećinskom (54 glasa), odnosno tropetinskom većinom (49 glasova) u drugom krugu glasanja. Naredno glasanje, kako je najavio predsjednik Skupštine Ivan Brajović, biće organizovano za dva mjeseca.
PodršKa
Za Vučinića su juče glasala 42 poslanika, za Ivanovića 41, dok je jedan bio uzdržan, Rackovićevu kandidaturu podržalo je njih 40, a dva su bila uzdržana, dok je za Ratković bio 41 poslanik i jedan uzdržan. Tokom diskusije bilo je jasno da kandidati neće imati potrebnu većinu, a kako su naglasili poslanici vladajuće koalicije upravo zbog toga je i usvojen Prijedlog zakona o dopunama Zakona o Sudskom savjetu i sudijama kao prelazno rješenje i deblokirajući mehanizam za rad sudske grane vlasti.
Nezavisni poslanici Goran Danilović i Aleksandar Damjanović ustvrdili su da su izmjene ovog zakona neustavne, a procedura kandidovanja četiri člana iz reda uglednih pravnika za Sudski savjet obesmišljena.
- Pozivam vas da napravimo dogovor, da obezbijedimo političke uslove da parlament funkcioniše, da nam jednostranački sastav radnih tijela ne određuje ovakve stvari – rekao je Danilović. Predsjednik Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu
Željko Aprcović poručio je Daniloviću da „niko nikome ne ograničava pravo da obraćanjem Ustavnom sudu utvrdi ima li odredbi koje“ izmijenjenim zakonom krše Ustav.
- Čekali smo vas dvije godine da dođete da se dogovorimo, ali nijesmo mogli više da vas čekamo da bismo utvrdili članove Sudskog savjeta. Da smo imali vas u radnom tijelu, sa usaglašenijim stavom bismo došli na plenum, uvažavajući sve kandidate koji su se javili na poziv – rekao je on. Damjanović je pitao članove Odbora zašto su tako kasno krenuli sa zakonskom procedurom raspisivanja javnog poziva za četiri člana Sudskog savjeta iz reda uglednih pravnika.
Opširnije u Pobjedi