Društvo

Javne rasprave treba da obezbijede da se čuje glas struke i nauke

Politika i pravo su dvije strane istog novčića. Međutim, ta kovanica ima vrijednost samo onda kada je politika vođena temeljnim vrijednostima vladavine prava i kada kroz parlamentarnu proceduru produkuje zakonodavstvo koje je u javnom interesu, zasnovano na pravilima struke i poštovanju prava kao nauke i profesije, ocijenio je u intervjuu za Pobjedu predsjednik Udruženja pravnika Crne Gore dr Branislav Radulović.
Javne rasprave treba da obezbijede da se čuje glas struke i nauke
Nova PobjedaIzvor

On je istakao da asocijacija na čijem je čelu ima obavezu da sa povišenim stepenom profesionalne kritičnosti ukazuje na sistemske probleme u funkcionisanju crnogorskog pravnog sistema i da u procesu javnih rasprava primjedbama i sugestijama utiče na podizanje kvaliteta zakonodavne aktivnosti.

POBJEDA: Na redovnoj izbornoj skupštini Udruženja pravnika Crne Gore izabrani ste za predsjednika. Što za Vas znači taj izbor?

RADULOVIĆ: Privilegija, profesionalno priznanje i izuzetna čast, jer izbor dolazi od strane članova Skupštine najstarije asocijacije crnogorskih pravnika, koja slavi 85 godina postojanja. Ali, to je ujedno i velika obaveza i odgovornost. Sada, možda i više nego ranije, Udruženje pravnika ima društvenu obavezu da, u domenu svoje odgovornosti, ustavnu proklamaciju o vladavini prava i pravnoj državi učini efektivnom i djelotvornom.

Izbor za potpredsjednike Udruženja uvaženih kolega Desanke Lopičić, sudije Ustavnog suda, Šućka Bakovića, aktuelnog ombudsmana, dr Maje Kostić-Mandić, profesora Pravnog fakulteta i Sergeja Sekulovića, advokata, dodatna je garancija da skupa možemo odgovoriti ovom zahtjevnom zadatku.

POBJEDA: Kakva je funkcija Udruženja i u kojoj mjeri ono utiče na kreiranje zakona i ostalih propisa u našoj državi i uopšte na društveno-političke tokove?

RADULOVIĆ: Udruženje pravnika je strukovna asocijacija, koja svoju društvenu misiju ostvaruje javnim djelovanjem i saopštavanjem stavova po pitanjima vezanim za pravni sistem i njegovo funkcionisanje, te publikovanjem časopisa „Pravni zbornik“ i organizacijom naučnih i stručnih skupova.

Udruženje pravnika ima i dodatnu obavezu da sa povišenim stepenom profesionalne kritičnosti ukazuje na sistemske probleme u funkcionisanju crnogorskog pravnog sistema i da u procesu javnih rasprava svojim primjedbama i sugestijama utiče na podizanje kvaliteta zakonodavne aktivnosti.

Nažalost, ovom prilikom moramo primijetiti da proklamovana obaveza održavanja javnih rasprava o prijedlozima zakona je u najvećem broju slučajeva prilično formalna i kao takva ne ostavlja previše prostora da se iz naučne zajednice, civilog i strukovnog sektora, dobiju dragocena mišljenja i sugestije.

POBJEDA: Sarađujete li sa drugim institucijama i na kom nivou i na koji način se ta saradnja ostvaruje?

RADULOVIĆ: Saradnju ostvarujemo primarno sa naučnim institucijama, Univerzitetom i pravnim fakultetima, Advokatskom komorom, Udruženjem tužilaca i Udruženjem sudija i drugim srodnim asocijacijama.

Ističem i dobru saradnju sa resorima pravde i javne uprave, ne samo u smislu da su čelnici ovih resora istaknuti članovi Udruženja, već i kao, na primjer, u slučajevima sa mišljenjem Venecijanske komisije ili aktuelna javna rasprava oko zakona o javnoj upravi, gdje intenzivno razmjenjujemo stavove po pojedinim pitanjima.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika